- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jan Beneš coby obžalovaný Lars Koch

Rozhovor s Janem Benešem, představitelem role obžalovaného majora Kocha v inscenaci TEROR:

Jan Beneš

V. Týcová a J. Beneš na zkoušce.

Hraješ roli obžalovaného majora Kocha, který je vyslýchán a souzen. Obviněn je z toho, že navzdory rozkazu nadřízeného a navzdory ústavě sestřelil letadlo (se 164 civilisty na palubě), které unesli teroristi a míří s ním na diváky plně obsazený stadion. Major Koch řešil morální dilema a letadlo sestřelil. Jaká morální dilemata jsi řešil při zkoušení této role?

Jestli jet o víkendu na chalupu, nebo se doma učit text. Jestli jít s Filipem rozebírat záležitosti všedního dne do hospody, nebo se doma učit text. Jestli si hrát doma s dětma nebo se učit text...

 

Co pro tebe osobně znamená vzepřít se rozkazu?

Nejsem rebel, ale když mě někdo nutí konat kraviny, tak mi to problém nedělá, vzepřít se.

 

Schirachova hra Teror je koncipována jako téměř reálný soudní proces. Je tento dramaticko-dokumentární princip pro herce náročný? Čím?

Zdá se mi, že se ta hra hodí spíše do rozhlasu. Právě pro absenci klasických dramatických situací (překonávání překážek vnitřních či vnějších), dále pro svoji statičnost a dialogy ve formě dlouhých výslechů. Pro tuto svoji netradiční koncepci a spoustu technických výrazů je pro herce těžší.

 

Koch od dětství toužil stát se pilotem. Měl jsi také někdy touhu létat? Nebo jaké byly tvé dětské sny, po jakém povolání jsi toužil – bylo to vždy herectví?

Vždy jsem toužil po divadelní práci, režijní nebo herecké. Touhu létat mám také. Nezávisle na této roli pilota sním o tom, že budu jednou létat na chalupu vrtulníkem.

 

V Mostě právě na této inscenaci poprvé pracuje režisér Filip Nuckolls. Bylo tohle zkoušení také vaším prvním setkáním?

S Filipem se známe od DAMU. Potkávali jsme se na chodbách. Já byl v ročníku dva roky nad ním. Spolupráce je to první.

 

Soudkyni hraje tvoje žena Zita Benešová. Pracovali jste na dialogu souzeného majora Kocha a vyslýchající soudkyně také doma, nebo zkoušíte striktně jen v divadle na zkouškách spolu s ostatními?

Je to výhoda, když si můžeme text zopakovat doma. Konkrétně tenhle výslech jsme se učili doma spolu. Každý den. Jiným způsobem než v této hře mě doma moje žena naštěstí nevyslýchá.

Zita Benešová

Z. Benešová, J. Beneš a V. Herzina na zkoušce.

 

TEROR – Ferdinand von Schirach

Režie: Filip Nuckolls, překlad: Ondřej Šebesta, odborný poradce: JUDr. Petr Toman, dramaturgie: Zdeněk Janál, scéna: Richard Loskot, kostýmy: Jan C. Löbl, hudba: Ondřej Švandrlík.

Hrají: Jan Beneš, Zita Benešová, Vít Herzina, Veronika Týcová, Jakub Dostál, Karolína Herzinová

Přehled repríz a rezervace vstupenek zde.