- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Je libo Blbce k večeři?

Ačkoliv by se podle bulvárně vyznívajícího titulku mohlo některým čtenářům zdát, že snad zostouzím své kolegy, není tomu tak. Jen upozorňuji, že v pořadí druhá premiéra v sezoně 2014 bude v činohře Městského divadla v Mostě ve znamení Veberovy výtečné komedie Blbec k večeři.

Mostečtí diváci se již s prací tohoto francouzského filmaře, scenáristy a dramatika setkali. Jeho komedii Chlap na zabití tu režíroval Nikolaj Penev. Francis Veber pochází ze spisovatelské rodiny a jako autor scénáře se podílel na známých filmech s Pierrem Richardem – Velký blondýn s černou botou, Návrat velkého blondýna a řadu snímků i sám režíroval – Kopyto, Uprchlíci, Blbec k večeři, Drž hubu! a další. Psal též pro hollywoodské filmaře. 

Blbec k večeři patří k tomu druhu konverzačních komedií, které, nejenže jsou opravdu dobře napsané a pracují s umně vystavěnými situacemi a skvělými gagy, přinášejí vedle čiré zábavy také jistý – třebaže zjednodušený – myšlenkový přesah. 

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní… však to znáte. Pierre vydává knihy, obdivuje Picassa a Miróa a Modiglianiho a vůbec všechny velké malíře – zkrátka bytostný intelektuál. A s gustem se, jakpak by ne, vysmívá blbcům. Dokonce je členem jakéhosi společenství, jemuž všemožní originální pitomci slouží jako zdroj obveselení.

Chudák Pierre! Představte si, že jistý François Pignon narušil jeho klid a sebejistotu. Představte si, že Pierre dostal tip na znamenitého blba, pozval ho k sobě domů a s potěšením rozpoznal, že mu nelhali. Skutečně se jedná o nenapravitelného hlupáka, dobromyslného slaboducha, neodbytného hotentota, hňupa, donkichota – jak je libo.

Představte si také, že Pierre nemá právě svůj den, trápí ho ischias i přítelkyně a ke svému překvapení zjistil, že s tím volem má leccos společného.

Představte si, že zatímco Pierre propadá zoufalství, Pignon zdaleka neřekl poslední slovo, naopak, je připraven toho ještě mnoho namluvit, poplést a zamotat. Pierre, elitní lovec blbců, se změnil v kořist a Pignon – ten buvol – pečuje o šelmu.

Jste zvědavi, jak to s Pierrem a Pignonem a dalšími dopadne? Navštivte tedy Velkou scénu Městského divadla v Mostě, kde se 28. března 2014 uskuteční Blbcova premiéra.

V režii Věry Herajtové (v týmu se scénografkou a kostýmní výtvarnicí Martou Rozskopfovou) v hlavních úlohách spatříte Jiřího Krause jako Pignona a Jana Beneše jako Pierra; dále pak Jiřího Rumpíka, Veroniku Valešovou, Ivanu Zajáčkovou, Stanislava Oubrama a Miroslava Večerku.

Michal Pětík, dramaturg