- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

JSME ZPĚT A ZKOUŠÍME SHAKESPEARA

Divadelní prázdniny skončily a umělecký soubor mosteckého divadla se vrhl na zkoušení nové inscenace.
A ne ledajaké. Na konci září se můžete těšit na premiéru nejhranější komedie klasika Williama Shakespeara
Sen noci svatojánské.

Svatební komedie plná humoru, magie a lásky, která překoná všechna příkoří.

Režie: Zbyněk Srba, Filip Nuckolls, Hana Launerová

Překlad: Martin Hilský
Dramaturgie, asistent režie: Michal Pětík
Scéna: Petr Kastner
Kostýmy: Veronika Watzková
Hudba: Míra Kuželka, Richard Řeřicha
Choreografie: Hana Halberstadt
Videoprojekce: Martin Studecký
Odborná spolupráce v oboru jevištní řeči: Marta Hrachovinová

Hrají: J. Beneš, V. Týcová, L. Kofroň, J. Burda, E. Matzkeová, K. Hlubíková, O. Liška, B. Patzelt, J. Dostál, J. Kraus, V. Herzina, T. Vacek, Z. Benešová, T. Horehleď, M. Rošetzký, M. Pešek,
J. Ráček a další.

Sen noci svatojánské se Williamu Shakespearovi zdál před více než čtyři sta dvaceti lety a dosud je to jedna z jeho nejlepších a nejhranějších komedií. Hra patrně vzešla ze soukromých svatebních oslav a svatba (jako téma) určuje strukturu i atmosféru celé hry. Navíc zde nalezneme paralely i s jinými Shakespearovými hrami, především s Romeem a Julií nebo s komedií Marné lásky snahy. V jádru rafinované zápletky jsou svatby, všudypřítomná láska a všelijaké magické záměny a komická nedorozumění.

Láska donutí čtveřici mladých milenců k riskantnímu činu: ocitnou se na útěku v hlubokém lese.
Zde však uprostřed magické noci vládnou bytosti z jiných světů a osudy smrtelníků se proplétají a obracejí naruby. Nedosti na tom, nedaleko ještě zkouší skupinka amatérských divadelníků (v civilním životě řemeslníků) komedii o osudové lásce a jsou zkoušením natolik zaujatí, že si nevšímají vůbec ničeho, ani toho, jak se okolní les hemží zamilovanými páry.

Sen noci svatojánské je žánrově bohatou hrou, spatříme zde náznaky tragédie, komedie i burlesky. Pro hru jsou typické výrazně hudební, „cinkající“, libozvučné verše, a především Shakespearovo jedinečné a rozmanité vidění mileneckých vztahů. Těšit se můžete na bujaré, syté a emotivně působivé divadlo v podání mosteckého souboru.

Premiéra proběhne v pátek 30. září 2022 na Velké scéně a vstupenky jsou v prodeji ZDE.

 

čtená zkouška
Čtená zkouška - Sen noci svatojánské. Foto T. Branda.