- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kabaret, divadlo naruby a Karkulka

Třetí ročník celoevropské akce Noc divadel 2015 proběhl v sobotu 21. listopadu i v Městském divadle v Mostě. Noc divadel obrátila naše divadlo naruby, přivedla na jeviště diváky a po třech letech vrátila na Malou scénu také kabaret Na Poříčí dítě křičí.    

Po kabaretu seznámil herec Vít Herzina diváky se svým ďábelským a do poslední chvíle tajeným plánem. Diváci netušili, co je vlastně čeká… Vyprodaný sál byl rozdělen do osmi skupin s osmi průvodci. Průvodci se pro sobotní večer stali členové činohry: Ivana Zajáčková, Karolína Herzinová, Michaela Krausová, Jana Pin, Jan Beneš, Jakub Dostál, Michal Pešek i autor večera Vítek Herzina.

Společně s průvodci se postupně všechny skupiny vytratily do zákulisí divadla, kde měly vlastními silami připravit základ budoucí inscenace! Premiéry a derniéry zároveň – pohádky O červené Karkulce. Vybraní odvážlivci z každé skupiny pak ještě stihnout „nazkoušet“ všechny role! Značně zaktualizovanou pohádku měli totiž zahrát samotní diváci!

Skupiny se postupně prostřídaly na všech stanovištích: v rekvizitárně i skladu rekvizit bylo nutné vybrat vše potřebné, v truhlárně vyrobit další rekvizity, v malírně je pomalovat, ve vlásenkárně vybrat paruky, ve fundusu kostýmy, ve zvukařské kabině nahrát hlasy inspice, na zkušebně absolvovat čtenou zkoušku a hurá na scénu.

Naprosto originální divadelní kus byl poskládán z několika obrazů a přestaveb scén, během nichž se představilo všech osm skupin. Na jevišti tak svou odvahu prokázalo hned několik vlků, Karkulek, myslivců, babiček a dalších, včetně přidaných postav z říše zvířat. Pohlaví ani věk nehrály vůbec žádnou roli. Zásadní roli naopak hrálo nasazení všech hereckých nováčků, kteří hráli jak o život. A často doslova. Za vydatné podpory svých průvodců a režisérů v jednom. Nejen za přidané inovativní zápletky v podobě milostných eskapád myslivce a babičky, zajíčka a veverky, hrozivého devítiletého vlka a mnoha dalších, sklízeli po zásluze bouřlivý potlesk, salvy smíchu i nadšené pískání. Dík ale patřil všem zúčastněným, jednomu velkému inscenačnímu týmu. Role se tak poprvé v historii obrátily. Diváci hráli, herci se dívali. Bavili se úplně všichni.


Videozáznam Noci divadel 2015 najdete zde.
Video: Marcel Círek

Fotogalerie zde.
Foto: Tomáš Branda