- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Karolína Herzinová jako hvězdná Fanny

 

Karolína Herzinová poprvé spolupracovala s činohrou Městského divadla v Mostě v inscenaci Teskně hučí Niagara aneb Velký vandr Eduarda Ingriše. To bylo v roce 2007 a tehdy se ještě jmenovala Lišková. Od té doby hrála na jevištích mostecké činohry ve více než 40 inscenacích. Nyní ve slavném americkém muzikálu zkouší svoji pravděpodobně nejvýraznější a nejtěžší roli.

 

Karolína Herzinová

Foto T. Branda

 

Po dvou letech se vracíš „naplno“ na jeviště po rodičovské dovolené a to hned krásnou a náročnou rolí Fanny Briceové v muzikálu Funny Girl. Jak ty sama vnímáš takový návrat?

Jak jinak, než pozitivně? Já jsem ale z divadla vlastně nikdy úplně neodešla, takže o žádném velkém návratu se úplně mluvit nedá. Fanny je ale opravdu obtížná role ve všech směrech, takže po té přestávce je to pro mě především výzva. A příležitost skočit do divadelního provozu rovnýma nohama, žádné osmělování na mělčině. Každopádně si to užívám. Jsem zase ráda naplno zpátky.

V mosteckém angažmá jsi více než deset let a za tu dobu jsi ztvárnila řadu krásných rolí. Které z nich patří mezi tvé tzv. „srdcovky“?

Myslíš, že už je čas rekapitulovat, jo? Hezkých rolí jsem už pár měla a samozřejmě si ráda vzpomenu. Deset let ale není nijak závratně dlouhá doba, takže jen stručně – Ondina, Sugar, Beatrice ze Sluhy dvou pánů, Róza z Tance na konci léta, Eržika z Balady pro banditu, Irina ze Tří sester, Lina ze Zpívání v dešti, paní Schneiderová z Cabaretu, Pandora z Tajného deníku Adriana Molea, slečna Barbora v Saturninovi. Taky princezna Máňa z pohádky, ta byla moje oblíbená. Mám ale ráda každou postavu, kterou jsem mohla ztvárnit, na každou se dá vzpomínat, i na ty lehce zapomenutelné.

Nyní se připravuješ na roli Fanny Briceové v muzikálu Funny Girl. O tvém krásném zpěvu není pochyb, přesto příprava na takto náročnou roli asi není úplně jednoduchá. Bereš tuto nabídku jako výzvu?

Děkuju za lichotku, ale věř mi, že o mém krásném zpěvu pochybuju jako první. Snažím se, jak jen to jde. Dokonce beru soukromé hodiny u skvělé paní učitelky Líby Kulíškové, které chci tímto poděkovat za zvláštní péči. Že je to výzva jsem už zmínila. Fanny totiž není zdaleka jen o zpěvu. Je to muzikálová role se vším všudy a já doufám, že se mi podaří zvládnout všechny složky, totiž i tu taneční a především hereckou.

Co tě na celém příběhu a hlavní postavě Funny Girl nejvíce zajímá a baví?

Nejzajímavějším na Fanny je pro mě především to, že její příběh je skutečný. Že doopravdy existovala a to, o čem hrajeme, má svůj předobraz v realitě. Byla to zvláštní osobnost, dokázala jít proti proudu a bořit konvence. To se mi na ní líbí. Její důvěra v sebe samu, ve svůj talent a svoje vize. A samozřejmě je mi blízká čistě už jen proto, že to byla herečka.

Je tobě osobně muzikálový žánr blízký?

Nejsem si jistá, že znám odpověď. Chce se mi napsat, že mi spíš není úplně vzdálený. Některé své muzikálové role jsem měla opravdu ráda, výše jsem některé z nich zmínila. Věřím, že Fanny bude jednou z nich.

 

Karolína Herzinová

Karolína Herzinová a Jan Beneš (Nick Arnstein) na čtené zkoušce. Foto T. Branda

 

Karolína Herzinová

Karolína Herzinová a Tadeáš Horehleď (Eddie) na choreografické zkoušce. Foto T. Branda

 

Karolína Herzinová

Foto T. Branda

 

Funny Girl