- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Květnová premiéra

Další premiérou Městského divadla v Mostě je svérázná komedie Hrobka s vyhlídkou. V režii Milana Schejbala bude poprvé na Velké scéně uvedena v pátek 11. května 2012 v 19.30 hodin.

Autor Norman Robbins
Norman Robbins je další z řady anglických herců, kteří využili zkušeností ze své původní profese později při psaní vlastních divadelních her. Zřejmě díky citu pro rytmus představení, správnou míru nadsázky a pro stavbu situace, který musí mít dobrý herec v krvi, se jejich hry staly nesmírné úspěšnými a obletěly doslova celý svět.
Robbinsova herecká kariéra byla dlouhá, takže času na získávání zkušeností z jeviště bylo více než dost. Narodil se roku 1930 v anglickém Leedsu a poprvé se objevil na jevišti v dětské roli již roku 1933, tedy ve třech letech! Přesto jeho cesta k divadlu nebyla přímá. Robbins dlouho působil jako neprofesionální herec a teprve v pětatřiceti letech dokončil na základě státního stipendia divadelní studium. Dlouhá praxe v neprofesionálním divadle, ve kterém každý působí dobrovolně, a tudíž má nárok na hezkou roli, vedla později u Robbinse k tomu, že v jeho hrách se nevyskytují opravdu malé, zanedbatelné role. V případě „Hrobky s vyhlídkou“ to platí dvojnásob.
Během studií si Robbins přivydělával v zábavných televizních pořadech – a u této práce setrval i po jejich ukončení, kdy už se živil jako profesionální herec. V televizi účinkoval například v pořadu „Crossroads“, ale za patnáct let intenzívní práce se před kamerou potkal snad se všemi hvězdami britské televizní zábavy. Robbins dostal do kolébky i talent pro pantomimu a byl schopen ji nejen hrát, ale i psát velmi kvalitní scénáře. Jeho pantomimy „Aladin“, nebo například „Cinderella“ patří dnes do zlatého fondu pantomimických her a hrají se po celém světě.
Na základě toho byl pozván do Spojených států a stal se na nějaký čas profesorem na Státní universitě v lowě, kde vedl tvůrčí dílny, přednášel o pantomimě a vyprodukoval dlouhou řadu inscenací, z nichž nejúspěšnější pantomima „Mid West" nebyla v Americe co se návštěvnosti týče nikdy překonána...

Roku 1984 definitivně hereckou profesi opouští a věnuje se výhradně psaní. Přestože má na svém kontě už přes dvacet scénářů, u nás je zatím známá jen „Hrobka s vyhlídkou", která se v poslední době dočkala v českých divadlech hned několika uvedení. ...Poněkud strašidelný, starobylý dům plný tajných vchodů a chodeb - v zamřížovaných knihovnách není ani jedna kniha, obludný portrét bývalého pána nad krbem se upřeně dívá na každého v místnosti, kolem domu je neustálá mlha - kromě nejrůznějších tvorů z živočišné říše zde přebývá rodina Tombů. Rodina, jejíž otec byl právě uložen do rodinné hrobky, je přímým pokračovatelem travičské rodiny Borgiů. Násilné smrti, vražedné nástroje, jedy všeho druhu – to jsou běžné záležitosti života několika sourozenců. Jeden z nich je navždy uvězněn ve sklepě (je to totiž vlkodlak), další se po zdejších chodbách prochází v převleku za Julia Cesara, další hnojí záhony růží mrtvolami náhodných příchozích... To všechno jsou okolnosti pro děj horrorové komedie Hrobka s vyhlídkou. V ní mezi vražednou rodinu přijíždí slavná spisovatelka ženských románů převzít obrovské dědictví. Příběh s hrůzyplnou atmosférou je protkán slovním i situačním humorem, jeho nezbytnou součástí je i překvapivé detektivní rozuzlení.

Režisér Milan Schejbal si do inscenačního týmu přizval k úpravě a dramatizaci Kateřinu Fixovou, scéně a kostýmům Kateřinu Baranowskou, překlad zajistil Aledxander Jerie. Svéráznou rodinu a další klíčové postavy představí Stanislav Oubram, Miroslav Večerka, Michaela Krausová, Ivana Zajáčková, Jakub Dostál, Karolína Herzinová, Jarmila Vychodilová, Veronika Valešová, Vít Herzina a Zita Benešová.
Kateřina Fixová, dramaturgyně