- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Manželé Benešovi jako Macbethovi

“Doma si můžeme zopakovat dialogy”


Z. Benešová J. Beneš - Macbeth

 

Nepotkávají se při společné práci zdaleka poprvé – jak také jinak, když jsou jako manželé v jednom divadelním angažmá již řadu let. Ale samozřejmě ne vždy hrají na jevišti manželský pár. Navíc pár, který má takové dramatické grády, jako je Macbeth a Lady Macbeth, stěžejní postavy nejen Shakespearova, ale vůbec celého divadelního světa. Tyto postavy si osedlali nejslavnější herci divadelní historie, každoročně se s touto slavnou Shakespearovou tragédií utkávají desítky, možná i stovky divadel po celém světě, monology z ní bývají často hrány při zkouškách na divadelní školy, rovněž vznikají další a další filmové adaptace i literární a dramatické variace na toto slavné dílo. A zřejmě jelikož se jedná o nejkratší Shakespearovu tragédii, manželé Benešovi byli ve svých odpovědích rovněž struční.

 

Jaké máte dosavadní osobní zkušenosti s hraním v Shakespearových hrách?

Zita: Věta za větu, Večer tříkrálový, Komedie omylů.

Jan: Mnoho povyku pro nic, Romeo a Julie, Večer tříkrálový, Komedie omylů.

Jak jste se postupně sžívali a nadále sžíváte se svými dramaticky náročnými postavami – s Macbethem a s Lady Macbeth?

Zita: Stejně jako s jakoukoli méně dramatickou postavou.

Jan: Těžce…

Když spolu hrajete postavy, které jsou v inscenaci párem, je pro vás spíše výhodou nebo nevýhodou, že jste manželé i v osobním životě? Má to pro vás nějaká zvláštní specifika, ať již umělecká nebo praktická? A už se vám to někdy dříve před Macbethem stalo?

Zita: Již jsme se partnersky na jevišti potkali několikrát, je to spíše výhoda, jsme na sebe napojení.

Jan: Hrajeme spolu v různých hrách již 20 let, vnímám to spíše jako výhodu. Doma si můžeme zopakovat dialogy.

S režisérem Jakubem Korčákem máte již několik společných zkušeností. Již jste na sebe naladění? Jak probíhá vaše spolupráce při zkoušení Macbetha?

Zita: Již jsme spolupracovali na Tramvaji do stanice Touha, kde jsem hrála velkou roli Blanche. Myslím, že jsme si pracovně porozuměli.

Jan: S Jakubem Korčákem jsem dosud dělal jen malé role, toto je má první velká spolupráce. Jsem za to rád a mám pocit, že jsem se tím vrátil kvalitou práce na DAMU.

 

Rozhovor připravil Zdeněk Janál.