- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Martin Vokoun - režisér

Martin Vokoun je absolventem DAMU Praha, oboru činoherní režie. Působil jako pedagog na VOŠ herecké v Praze. Dva roky byl členem Odborné poroty Cen Thálie – činohra. V letech 2008 – 2012 byl režisérem činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni. Od roku 2008 je členem Odborné rady NIPOS – ARTAMA. Rok působil v divadelní produkci A studia Rubín v Praze. V Mostě režíroval Tajemný hrad v Karpatech a momentálně s mosteckým souborem pracuje na Saturninovi.

 

foto

 

Tvá režijní práce je velice různorodá, na která svá představení mimo Most bys diváky pozval?

Je těžké z těch mých "divadelních dětí" vybrat jedno. Z posledních prací doporučuji komedii Magor v pražském Divadle Na Fidlovačce. Dále bych diváky určitě pozval do svého mateřského souboru 3D COMPANY třeba na komedii Smích zakázán nebo na monodrama Frida K.

Čím je pro tebe Saturnin výzvou?

Za prvé je to pro mě poprvé, co se dotýkám žánru retro komedie. Za druhé je Saturnin těžkým oříškem, protože pro mnoho lidí je to kultovní téma - ať už díky knize nebo díky televiznímu seriálu. A za třetí jsem si sám na sebe trochu ušil bič, protože jsem si vymyslel, že do našeho mosteckého Saturnina dodáme dobové písně a bude se tančit swing. Výzvou pro mě i pro herce tedy bylo i skloubení jednotlivých složek. Snad se zadaří.

Pamatuješ si své první setkání s tímto titulem, co pro tebe znamenalo?

Myslím, že jako mnozí další jsem se se Saturninem poprvé setkal už někdy na základní škole v hodinách literatury. Tehdy to setkání nebylo zas tak fatální. Podstatně důležitější pro mě bylo první divadelní setkání se Saturninem, a to v příbramském divadle, kde jsem několikrát viděl tuto velmi povedenou inscenaci, kterou mají na repertoáru asi 7 let.

Saturnin je notoricky známá věc, necháváš se inspirovat filmovou verzí?

Zcela záměrně se filmové verzi vyhýbám. Samozřejmě jsem jí kdysi dávno viděl, ale teď jsem si jí nepustil a pokouším se na předlohu dívat nezaujatým pohledem.

Nebojíš se srovnávání s již existujícími verzemi tohoto titulu?

Trochu ano, tomu se bohužel asi člověk u takto známého titulu nevyhne, ale pevně doufám, že naše verze bude pro diváky také něčím originální a jedinečná.

foto

V čem bude mostecký Saturnin jiný?

Nevím, jestli je úplně dobré takto notoricky známou předlohu dělat "jinak". Mohl by být trochu jiný díky již zmíněné výrazné hudební a pohybové složce. A taky by mohl být jiný díky polemice, kterou jsme se společně s dramaturgem snažili v textu podporovat. Polemice o tom, co pro koho znamenají "staré zlaté časy". To ale musí posoudit diváci.

Říkáš, že představení je proloženo hudebními čísly, podle čeho jste vybírali repertoár?

Snažili jsme se s Tomášem Alferim, který má na svědomí hudební nastudování a s Rosťou Šromem, který bude podepsán pod choreografiemi, najít písně, které bude divák znát a zároveň budou svou náladou a tempem odpovídat jednotlivým situacím a postavám, které je budou zpívat.

Uvažovali jste dlouho o obsazení hlavních postav?

V podstatě ani ne. V naprosté většině jsme se s dramaturgem Michalem Pětíkem a uměleckým šéfem Jiřím Rumpíkem shodli tzv. "na první dobrou".

Jak by svět vypadal, kdyby měl každý svého Saturnina?

To si snad ani nechci představovat. Byl by to totiž svět velice poťouchlý a bláznivý.

Proč by měli diváci na mosteckého Saturnina přijít?

Protože se u představení pobaví a s lehkou nostalgií se jich dotkne atmosféra těch "starých zlatých časů", těch časů kaváren, kabaretů a skladeb, u nichž bylo možné zaznamenat melodii.

Ke které postavě by ses přirovnal?

Myslím, že nejblíž svou povahou je mi postava Jiřího, kterého hraje Jakub Koudela. Hlavně asi díky své romantické a nostalgické povaze.

Je něco, co tě na práci s mosteckým souborem vyloženě baví?

Určitě přátelská atmosféra, se kterou se zde již podruhé setkávám. Zkoušení v Mostě pro mě není jen pracovní povinností, ale také příjemně stráveným časem. Velice mě baví pracovitost mosteckého souboru a smysl pro komiku, který mají snad všichni členové souboru silně rozvinutý.

Už jsi v Mostě navštívil i jiná místa, než divadlo? Jak se Ti u nás líbí?

Kvůli pracovním povinnostem v Praze moc času v Mostě netrávím. Ale musím uznat, že mě nepřestává fascinovat krajina Českého středohořím a bezprostřední okolí Mostu.

 

Premiéra se uskuteční 27. května 21016 v 19:30 na Velké scéně MDM.

 

Vstupenky rezervujte zde.