- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

McMurphy zve do divadla

Každá inscenace se vyvíjí. Některá září dlouho, do "zralého" věku padesáti repríz a více, jiné je určen kratší osud. Osmnáctiny oslaví slavná inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem - resp. 18. repríza je naplánována na úterý 20. ledna. Náš "Přelet" je slavný i na domácí půdě, protože inscenace získala absolutně největší počet hlasů v loňské anketě Cena diváka a bodovala ve všech kategoriích - nejen jako inscenace roku!
Zita Benešová získala za roli sestry Ratchedové Cenu diváka pro nejlepší ženský herecký výkon a Aleš Petráš jako McMurhpy bodoval v kategorii nejlepší mužský herecký výkon roku. Vřele doporučujeme.
A jestli začne náčelník Bromden mluvit, nebo ne, neprozradíme... Více nám řekne Aleš Petráš.

Mostecká inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem dospěla do 18. reprízy. Jak vidíš Ty jako představitel hlavní role ten „práh dospělosti“? Jak se podle tebe Přelet vyvíjí?  

Popravdě řečeno 18 repríz od premiéry, která byla zhruba před dvěma lety, není moc! A velké pauzy mezi reprízami inscenaci rozhodně nesvědčí. Na herce takovéto pauzy kladou enormní nároky, aby byla každá repríza odvedena v kvalitě premiéry. Jsem rád, že jsem v této inscenaci potkal kolegy, kteří jsou pro mě inspirativní i v nelehkých podmínkách. Kukačky jsou mojí srdcovkou, je to inscenace na které mi velmi záleží. Rád ji hraju a to především pro studenty, kteří jsou schopni se s mou postavou mladého rebela ztotožnit.

Co pro Tebe znamená Cena diváka pro nejlepšího herce za roli Mc Murphyho?

Především si vážím toho, že byla oceněna inscenace, která se neřadí k takzvanému většinovému žánru. Já osobně rád chodím do divadla na komedie, avšak v tomto případě mě těší, že diváky zaujala hra, která kromě humoru obsahuje i vážnější témata a která výstižně popisuje naší realitu. 

Nepřekvapilo někoho, že jsi na tuto roli moc mladý? Že mladý člověk je rebel už z podstaty svého věku?

Pokud někoho překvaplio, že jsem na tuto roli mladý, zřejmě srovnává divadelní dramatizaci se slavným filmovým zpracováním. Ovšem v původním románu "Vyhoďte ho z kola ven" je postavě McMurphyho necelých třicet let. A pro mě je mnohem působivější, když společnost dožene k fatálnímu konci právě mladého člověka.      

Na co bys Ty diváky ještě pozval?

Mostecké divadlo už sleduju především jako divák - za poslední dobu mě oslovily inscenace: Tajemný hrad v Karpatech, Herkules a Augiášův chlév a Dokonalá svatba. Diváky bych ale pozval na cokoli, protože divadlo pro mě zůstává jediným fenoménem, kde se setkávají živí lidé s živými lidmi a rozhodně ho neumí nahradit žádná virtuální realita.

19. repríza inscenace Přelet nad kukaččím hnízdem je připravena na pátek 27. února.

Náčelník Bromden - Vuk G. Čelebić a R. McMurhy - Aleš Petráš