- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Na cestě za Podivným případem se psem

Pomalu utichá premiérový ruch muzikálu Cabaret a v Městském divadle v Mostě se zkouší nová inscenace. Režisér Lukáš Kopecký se tu se svým inscenačním a hereckým týmem pustil do jednoho podivného případu.

 

Román Marka Haddona Podivný případ se psem (přeložila Kateřina Novotná, česky vydalo Argo v roce 2003) je pozoruhodné dílo. Vypravěčem příběhu i hlavním hrdinou je autismem trpící patnáctiletý Christopher. Haddonovi se podařilo zachytit chlapcův vnitřní svět velmi sugestivně, včetně specifického způsobu chlapcova myšlení i jednání.

Christopher nalezne mrtvého psa své sousedky, kterého někdo probodl vidlemi. Jako obdivovatel Sherlocka Holmese se rozhodne vypátrat pachatele a jak už to u dobrých příběhů bývá, odhalí při svém pátrání nejedno tajemství a vydá se na strhující i nebezpečnou cestu. Největší účinek hry tak nespočívá toliko v detektivním pátrání a v odhalení vraha, ale v tom, jak plasticky a uvěřitelně Haddon vykreslil složité a zmatené dospívání patnáctiletého chlapce i vztahy v jeho rodině; nelehký vztah s otcem i poměr k matce, jež opustila rodinu.

Lze souhlasit s tím, co napsal překladatel a literární kritik Ladislav Nagy: „V jistém smyslu je tato „dětská“ kniha variací na baskervillskou záhadu: jen s tím rozdílem, že namísto vraždící dogy je tu zavražděný pudl a namísto temných blat putujeme jako čtenáři stejně nezřetelným terénem autistovy duše.“

 

A tak se nyní celý inscenační tým noří do hlubin autistovy duše. Podivný případ se psem slibuje silný divadelní zážitek. Kromě dospělého publika je inscenace mimořádně vhodná také pro žáky druhého stupně základních škol a pro studenty středních škol.

Premiéra se uskuteční 8. dubna 2016 na Komorní scéně. Vstupenky rezervujte zde.

Michal Pětík, dramaturg