- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Noc divadel 2013

NOC DIVADEL 2013 v České republice je úspěšně za námi. Městské divadlo v Mostě se připojilo k evropskému projektu spolu s dalšími divadly letos poprvé. Na výzvu Institutu divadelního umění  reagovalo celkem 80 divadel z 24 měst s individuálním originálním programem.

Smysl Noci divadel – tedy tvůrčím a neotřelým způsobem prezentovat divadelní budovu a co nejvíce ji přiblížit návštěvníkům – podporuje celkem 11 evropských zemí. Oba naše soubory – činohra MDM a Divadlo rozmanitostí nabídly zajímavé a jedinečné programy. Hlavním leitmotivem mostecké Noci divadel bylo odtajnění divadelního zákulisí interaktivní formou jak pro dospělé, tak pro děti.
Program začal ohňovou show před budovou divadla, odkud se zájemci přesunuli na divadelní exkurze po celé budově. Cestou bylo možné projít výstavou Noc ve fotografii, nebo výstavu prací studentů mosteckého gymnázia. Sugestivní zážitek čekal na všechny v 19.00 hodin na jevišti, kde se uskutečnil společný potlesk všech účastníků NOCI DIVADEL 2013, čímž došlo k symbolickému propojení mezi všemi divadly, městy a státy, lidmi a múzami, nebem a zemí…

Program pokračoval vyprodaným představením Osudy dobrého vojáka Švejka. Herec Jiří Kraus se po té z hlavní role převlékl do „moderátorského“ a za vydatné pomoci kapely Šrum Šrum odstartoval Theatre amazing crazy race, tedy bláznivý závod divadelním zákulisím. Mohl se klidně jmenovat Top secret crazy race, protože o čem přesně závod bude, věděl jen samotný realizační tým v čele s autory závodu Jiřím Krausem a Vítkem Herzinou. Za to do nejmenšího detailu! Na diváky čekala dobrodružná cesta s celkem třinácti stanovišti, kde hlídkovali členové činohry MDM v netradičních rolích a zadávali soutěžícím úkoly, záludné otázky a hádanky . Ve vlásenkárně si ale mohli také vyzkoušet paruky a nechat se vyfotit Veronikou Valešovou, v osvětlovací kabině hledali „štychem“ po zdech hlediště tajné cifry vzniku divadla za asistence Otto Lišky, ve skladu kostýmů hádali komu  patřily vystavené modely pod dozorem Jany Pin, v krejčovně šili knoflíky s Ivanou Zajáčkovou, levitovali na lávce nad jevištěm s Michalem Pětíkem, ve zvukařské kabině nahrával soutěžící na mikrofon Josef Klatovský, v malírně tipovali z kterého představení  jsou vystavené rekvizity se zapáleným instruktorem Radimem Madejou, v truhlárně vedl Michal Pešek bezdotykový kvíz na téma pila, fundus posloužil jako výstavní síň pro kostýmy, v zámečně při troše štěstí možná zaslechli odborný výklad Jakuba Dostála na dosud neznámé téma a za decibelového nářezu brusky v rukách Jiřího Zajáčka / ala návštěva mlýna ve filmu Na samotě u lesa /, vzduchotechnikou prováděl a základní kámen odtajnil tajemný Miroslav Večerka, kouzla a hlavolamy vysypal z rukávu František Nedbal ve velíně a strojovnu malé točny obsluhovaly Anna Hrodková a Regina Razovová. Zájem návštěvníků byl mimořádný, poslední skupina soutěžících absolvovala zákulisní maraton po půlnoci.
Odměnou pro všechny byl výhodný slevový kupón na činohru MDM, nové znalosti, přehled a úsměv na rtech. Podle ohlasů byli diváci nadšeni. Z toho jsme pochopitelně nadšeni i my a už teď se těšíme na další ročník Noci divadel i s Vašimi diváckými podněty. Divadlo a Noc divadel žije!
/bona/

Zapálený průvodce Radim Madeja. Na závod byli zvědaví i zaměstnanci divadla, vlevo Eva Pešková

Foto: Tomáš Branda

foto

Videozáznam z úvodní ohňové show najdete na našem facebooku