- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

OBDOBÍ ADVENTU NABÍDNE PREMIÉRU MESIÁŠE

MESIÁŠ


Povedená komedie o (ne)povedeném porodu - ro je podtitul připrvované inscenace MESIÁŠ, jejíž premiéra vypukne v sobotu 9. prosince na Aréně.

Bláznivé vánoční kázání a směšně pošetilá show o narození Ježíše Krista. Živý divadelní betlém v podáni dvou herců a zpívající herečky.

Dámy a pánové, sousedé i kamarádi, vítejte v našem námi pro vás nově zrekonstruovaném teletníku, který dnešním večerem vstupuje do svého nového letopočtu jako kulturní centrum našeho mikroregionu. Dámy a pánové, začneme s léčením. Budeme plodit a budeme rodit.  Převeliké světlo rozzáří se v temnotě.

A v tom světle vidíme… drsně půvabný kraj někdejších Sudet, okolí Vejprt, kde dva kamarádi Jakub a Vít a paní učitelka Zita inscenují vskutku podivné, ale velice zábavné, divadlo pro své sousedy, přátele i nepřátele. Divadlo o zrození Mesiáše neboli Pomazaného neboli Ježíše.

Na scéně se objevují všechny „známé“ postavy – deprimovaná Marie obšívající chrámové závěsy, Josef – tesař z Nazaretu –, jenž promaže zadní dveře, archanděl Gabriel, prostředníček nebeský, král Herodes, jenž nikdy nemá dobrou náladu, víceméně tři mudrcové z Východu i samotný Bůh… A mnoho dalších.

V režii Filipa Nuckollse se na Aréně v hlavních rolích představí Vít Herzina, Jakub Dostál a Zita Benešová.

„Hra je původně napsána pro dva herce z WestEndu a jednu operní zpěvačku, kteří se společně rozhodnou improvizovaně převyprávět příběh narození Ježíše Krista. Z tohoto základu jsme vycházeli, ale protože i autor sám vyzývá, ať se s příběhem nakládá volně, tak my jsme se rozhodli pár věcí přepsat pro místní kraj.  V našem podání se divákům představí dva amatérští herci, traktorista Vítek a semenář Jakub, kteří pochází z teletníku v Měděnci u Vejprt. Teletník si pánové přestaví na kulturní centrum, ve kterém převypráví svůj příběh za pomoci hudební vložky v podání místní slečny učitelky Zity.“

Neustálé střídání postav klade na herce vysoké nároky, zvláště na jejich hereckou techniku, a tak v průběhu děje není nouze o všelijaké pseudofilosofické disputace o tom, jak novozákonní tematiku vlastně uchopit, jaké prostředky použít, co říct a co neříct, kdo bude hrát tu a kdo zas tamtoho atp.

Mesiáš představuje nejen modernizovanou (apokryfní) verzi příběhu o Kristově narození, ale především se jedná o velmi zábavné vánoční mystérium, frašku plnou bláznivého humoru a aktuálních pop-kulturních, společenských i regionálních odkazů.

Premiéra Mesiáše se uskutečnila v National Theatre of Brent (satirické divadlo pro dva herce založené Patrickem Barlowem) v roce 1983. Inscenace byla později upravena a obnovena v londýnském Bush Theatre v roce 2000. U nás měl Mesiáš premiéru v roce 2009.