- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ondřej Dvořák jako Tom Ripley

Ripley

 

Rodák z Valašského Meziříčí je absolventem činoherního herectví na JAMU. V Městském divadle v Mostě je v angažmá od roku 2016. V divadle Bolka Polívky účinkuje v inscenaci Like Shakespeare, v Divadle Feste v inscenaci Hřiště.

Jeho první rolí na mosteckém jevišti byla role Christophera v Podivném případu se psem, za kterou získal Cenu diváka. Dále můžete Ondřeje vidět jako Filipa v muzikálu Starci na chmelu, v Noci na Karlštejně, v Charleyově tetě, Souborném díle Williama Shakespeara (zkrácená verze), jako Adriana Molea v retro muzikálu Tajný deník Adriana Molea. Jeho zatím poslední rolí je Jakob v napínavém příběhu Homevideo. Momentálně Ondřej zkouší s Lukášem Kopeckým psychologický thriller Talentovaný pan Ripley, kde ztvární hlavní roli.

Ondřej Dvořák

Foto T. Branda

Na mosteckém jevišti hraješ spoustu zajímavých rolí. Kterou z nich považuješ ty sám za nejvýznamnější?

Ano, mám to štěstí si na mosteckém jevišti zahrát řadu krásných a poměrně velkých, někdy titulních rolí. Každou postavu mě baví ohledávat a hrát si s jejím vnitřním životem. Nedokážu určit, kterou mám nejraději, protože každá má specifický a zajímavý pohled na svět. Představte si, že každý večer můžete být někým jiným. Je to trochu schizofrenní, někdy více či méně únavné, ale stojí to za to.

Tvojí první rolí na mosteckých prknech byl Christopher v  Podivném případu se psem v režii Lukáše Kopeckého. Za svůj herecký výkon si získal Cenu diváka. Nyní se opět setkáváte u zkoušení „Ripleyho“. Jaká je vzájemná spolupráce právě s Lukášem?

S Lukášem je to paráda. Je to takový můj starší a sečtělejší bratr. Do mosteckého divadla mě přitáhl právě on a já jsem mu za to vděčný. Zkoušení s Lukášem je radost. Po regulérní zkoušce v divadle ještě často chodíme do Lukášova milovaného pivovaru, kde ještě několik hodin rozebíráme zkoušku. Takže pokud to, co jsme vymysleli v pivovaru, do druhého dne nezapomeneme, je následující zkouška ještě progresivnější.

Čím je pro tebe postava Toma Ripleyho zajímavá?

U těchto otázek se většinou držím trochu zpátky. Radši to divákům zahraji, než abych jim to vysvětloval. Ale libí se mi, že je Tom neuvěřitelný chameleon. Umí se přizpůsobit prostředí, a jakmile dostane první velkou příležitost, udělá cokoliv, aby dosáhl svého.

Co bylo na zkoušení pro tebe nejobtížnější?

Nejspíš to, že musím na malém prostoru často měnit charaktery. Komunikovat ve scéně třeba s třemi dalšími postavami a ke každé se chovat úplně jinak. Jsme zhruba na konci druhé třetiny zkoušení a začínáme spojovat větší celky. Je velmi složité udržovat celkový cíl a dílčí záměry postavy. Zatím jsem nikdy nic podobného nezkoušel a někdy mě z toho bolí hlava. Jestli jsem měl někdy pochyby o tom, zdali budu na jevišti dobrý, tak je to teď.

O. Dvořák

O. Dvořák, M. Hausnerová, M. Procházka během zkoušení.

 

O. Dvořák

J. Kraus, O. Dvořák během zkoušení.

Talentovaný pan Ripley je psychologický thriller. Je ti osobně tento žánr blízký?

Nebudu dělat chytrého. Jsem trochu žánrově nevyhraněný. Je to možná porucha, ale pokud mi někdo neřekne, že se jedná o ten a ten žánr, jsem v pasti. Ale ano. Knižní předlohu pro naše představení jsem přečetl jedním dechem a byl jsem fascinován. Často jsem se přistihl u toho, jak mě mrazí v kostech; a těch nečekaných zvratů...

Pomalu se blíží divadelní prázdniny. Jaké máš plány na léto?

Děsně se těším. Potřebuji si trochu odpočinout. Navštívím rodiče v rodném Zubří, pak pojedeme k přítelkyni na Slovensko na statek pod Chleb a nakonec nás čeká třítýdenní cesta do Japonska. Měl bych se taky trochu věnovat svému golfovému švihu, který je na začátečnické úrovni a není vůbec dobrý.

Ondřej Dvořák

Foto T. Branda