- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Poslední premiéra roku 2014

Zpívání v dešti je v mnoha ohledech typický americký muzikál. Klade důraz především na efektní zábavu, jednoduchý děj, výtečné melodie, obtížné pěvecké party a propracovaná a skvěle zvládnutá taneční čísla. Vše se odehrává v ideálním radostném světě, v němž existuje láska na první pohled a přátelství neničí žárlivost.

Děj muzikálu je zasazen do přelomu dvacátých a třicátých let, do doby, kdy film promluvil – stalo se tak 6. října 1927 ve snímku Alana Croslanda Jazzový zpěvák. Ironií osudu je, že dnes je Jazzový zpěvák významný spíše jako fenomén, který bez historického kontextu už příliš nefunguje.

Velká hollywoodská studia se ke svým hvězdám někdy chovají macešsky. Hvězdný pár němého stříbrného plátna, Don Lockwood a Lina Lammontová, jsou ze dne na den postaveni před novou skutečnost – buď ve svém příštím filmu budou mluvit i zpívat, nebo je s jejich zářnou kariérou konec. Což o to, Don zpívat umí, ale Lina nemá zrovna přitažlivý hlas. Objeví se však začínající herečka Kathy Seldenová a úspěch i láska jsou na obzoru. 

Premiéru na stříbrném plátně mělo Zpívání v dešti v roce 1952 v hlavní roli s Genem Kellym.  Ačkoliv to dnes působí téměř neuvěřitelně, protože muzikál je etablován v americkém i evropském kulturním kontextu, na začátku to neměl vůbec jednoduché. Premiérován byl nedlouho po obdivovaném Američanovi v Paříži a na čas byl dokonce stažen z kin, aby známějšímu dílu „nepřekážel“. Ke slávě se tedy propracovával postupně. Na divadelní jeviště, jak jinak než na Broadway, se dostal až po více než třiceti letech, kdy měl v roce 1985 premiéru v Gershwinově divadle.

Dnes je Zpívání v dešti právem řazeno mezi nejslavnější a nejnáročnější muzikály divadelní a filmové historie. Do Městského divadla jej z dalekého Českého Těšína přijel zrežírovat Pavel Ondruch (zdejším divákům známý z inscenací Kiss me, Kate nebo Hvězda na vrbě), spolu se scénografem Michalem Syrovým (Hvězda na vrbě, Přelet nad kukaččím hnízdem) a kostýmní výtvarnicí Zuzanou Mazáčovou. O náročná taneční a stepařská čísla se starají Jan Veselý a Svatava Milková. Těšit se můžete na celý ansámbl Městského divadla i na hosta – absolventku muzikálového herectví na brněnské JAMU – půvabnou Lucii Jagerčíkovou.

Premiéra se uskuteční 19. prosince 2014 na Velké scéně Městského divadla.

Michal Pětík, dramaturg


Michael Vykus a Lucia Jagerčíková během zkoušek muzikálu Zpívání v dešti
Foto: Luboš Pitín