- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

POZVÁNÍ NA VEČÍREK

Známá komedie Neila Simona Pozvání na večírek je předposlední premiérou Městského divadla v Mostě v roce 2014. Premiéra v režii Milana Schejbala je naplánována na pátek 31. října v 19.30 hodin.

Hra Pozvání na večírek napsal Neil Simon - nejúspěšnější a údajně i nejbohatší americký dramatik posledních čtyřiceti let, nekorunovaný král broadwayských činoherních scén s přesahem i do oblasti muzikálů - v roce 2000 ve svých třiasedmdesáti letech. Můžeme bez nadsázky říci, že patří k nejhranějším a nejoblíbenějším autorům na světě.
Pozvání na večírek je komedií o životě, neboť život je smutný i veselý a člověk se musí naučit ho takový brát. Je jakousi sondou do všech záhybů lidské duše, někdy veselá, často trochu smutná, hodně něžná, tichá nebo pobuřující, ale vždycky je nějaká, protože Neil Simon je vynikající autor a umí si hrát s lidskou duší. Je to mistrovská sonda do lidské duše bez rozdílu věku, která někdy bolí, ale vícekrát je kouzelně komická. V žádném případě Vám postavy na jevišti nebudou lhostejné, neboť přesně takový život žijete i Vy.

Výchozí situací této tragikomické hry je pozvání, které obdrželo šest různých lidí. Teprve na místě zjišťujeme, že se na večírku sešly tři bývalé manželské páry. Rozvod je sice rozdělil, ale nedokázal uzavřít pochybnosti, lásky i nenávisti, které v každém z nich zůstaly. Proč se vlastně rozešli, proč spolu nedokázali dostatečně komunikovat, a co jim to náhodné setkání na večírku může přinést? Na tyhle otázky odpoví s humorem, nadhledem i s laskavou psychologickou sondou Simonova hra.

V hlavních rolích – vedlejší role v této komedii nejsou - se představí Veronika Valešová, Michaela Krausová a hostující Anna Fixová, Jan Beneš, Vít Herzina a Jakub Dostál.
V inscenaci Pozvání na večírek přijala nabídku na hostování Anna Fixová, mladá herečka, kterou diváci znají především z nekonečného seriálu Ulice. Její obsazení má však i další zajímavost, Anna prožila své dětství v Mostě, chodila tady na základní školu a na jevišti mosteckého divadla účinkovala jako dítě v několika inscenacích (D´Artagnan, Hobit, Čarodějův učeň …). V současné době je členem hereckého souboru Divadla Antonína Dvořáka v Příbrami, vidět ji můžete i v pražské 3D company nebo v Komorní činohře.

Neil Simon
Nejúspěšnější (a údajně i nejbohatší) americký dramatik posledních čtyřiceti let, nekorunovaný král broadwayských činoherních scén s přesahem i do oblasti muzikálů. Narodil v roce 1927 v New Yorku. Měl přezdívku "Doc", protože od dětství snil o povolání lékaře. V 16 letech vstoupil do armády. Pak sice začal studovat medicinu, ale studium nedokončil. Začal psát skeče a později seriály pro televizi - a uvízl drápkem. Jeho první hra "Come Blow Your Horn" (Pojď nám zatroubit) je prý hra autobiografická. S ní ještě díru do světa neudělal. Druhou hru dokonce nejprve vzdal. Teprve po dokončení úspěšného libreta k muzikálu "Little me" (Malé já), který měl premiéru na Broadwayi v roce 1962, se k ní vrátil a ta založila jeho slávu. Byla to hra "Barefoot in the Park" (Bosé nohy v parku). Další neméně slavnou hrou byl "Podivný pár", nadšeně přijatý nejen obecenstvem, ale i vážnou kritikou, což je shoda vcelku dosti vzácná. Od Podivného páru napsal Neil Simon další hry (Sliby chyby, Apartmá 719, Drobečky z perníku, Poslední ze žhavých milenců, Zajatec na druhé avenue). V roce 1972 píše komedii "... vstupte!" (The Sunshine boys). Jako většina jeho ostatních her se i tato komedie zakrátko stala hitem New Yorku a byla vyhodnocena za jednu z nejlepších her sezóny 1972/73. I v dalších letech obohacoval Neil Simon repertoár broadwayských divadel o nové hry (např. Kapitola druhá, Každý má svého Leona, Blázni, Hodný pan doktor, Chci k filmu, Dámská jízda, Ztracen v Yonkersu).
    Můžeme bez nadsázky říci, že patří k nejhranějším a nejoblíbenějším autorům na světě. Podle jeho her vznikla řada úspěšných filmů. Kritika chválí autora především za to, že dokázal "jak je důležité nebýt vážný" - což je narážka na známý titul Oscara Wilda. Obdržel několik významných ocenění a v roce 1991 prestižní Pulitzerovu cenu.

Kateřina Fixová, dramaturgyně

Kateřina Fixová, dramaturgyně


Fotografie ze zkoušky komedie Pozvání na večírek.
Zleva: Michaela Krausová, Vít Herzina, Jakub Dostál, Veronika Valešová,
Jan Beneš, Anna FixováZnámá tvář seriálu Ulice TV Prima - Anna Fixová