- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

PREMIÉRA DIVADLA ROZMANITOSTÍ

Divadlo rozmanitostí

loutková a alternativní scéna Městského divadla v Mostě

uvádí

TINŮV NEUVĚŘITELNÝ PŘÍBĚH
Jakub Folvarčný

Premiéra: 18. dubna 2015 v 17:00 v Divadle rozmanitostí

Výpravná loutková inscenace plná kouzel a triků pro diváky od 3 let. Malý chlapec Tino jde jednoho dne se školní třídou do kina. S koncem filmu však jeho dobrodružství teprve začíná. Filmové „stříbrné“ plátno je totiž kouzelné a umožní Tinovi vstoupit do světa fantazie, která nezná mezí. Inscenace bez jazykové bariéry!!!


Inscenace TINŮV NEUVĚŘITELNÝ PŘÍBĚH je ze své podstaty určena divákům všech věkových kategorií, tedy od nejmenších až po ty nejstarší.  Je specifická především tím, že bourá jazykové a jiné divadelní bariéry. V celém představení se prakticky téměř nemluví, ale výrazně se pracuje s hudební, zvukovou a výtvarnou složkou. Dominantní je důraz na precizní loutkohereckou práci a animaci. Všechny výrazové prostředky vytváří téměř filmovou iluzi, a inscenace, spadající do žánru fantasy, je otevřená pro diváka jakéhokoliv věku, který se nechá vtáhnout do světa fantazie, která je zdrojem tématu, příběhu, ale také klíčem k jeho vnímání a rozuzlení.

Hlavní postavou příběhu je malý chlapec Tino. Při školní návštěvě kina nechce odejít dříve, než skončí filmové titulky. Všichni na Tina zapomenou a chlapce zláká kouzelné filmové plátno. Ocitne se v tajuplném světě, kde zažívá se svým věrným průvodcem, papouškem Zakem, neuvěřitelná dobrodružství, potkává nadpřirozené bytosti, ale také poznává vlastní schopnosti a vlastnosti. Tino i Zak zjišťují, že pokračovat dál v cestě fantastickým labyrintem je stále lákavější, ale současně není jednoduché najít cestu zpět. 

Tinův neuvěřitelný příběh je první spoluprací Divadla rozmanitostí s Jakubem Folvarčným.

Jakub vystudoval pražskou DAMU (je absolventem herectví Katedry alternativního a loutkového divadla), ovšem tvrdit, že je „jen“ hercem by bylo krátkozraké. Věnuje se profesionálně režii, je též výtvarník, loutkář, textař, básník a zpěvák. Je autorem na volné noze a spolupracuje s různými divadly a profesionálními soubory (Alfred ve dvoře, Studio ALTA, STK Theatre Concept, Divadlo D21, Divadelní společnost Masopust,…). Jeho rozsáhlá tvorba překračuje žánry a věkové rozdíly a je oceňována jak u nás, tak i v zahraničí. Mosteckému publiku je znám z inscenací uváděných na festivalu Young for Young.



ROZHOVOR S JAKUBEM FOLVARČNÝM 

Jak ses dostal k tvorbě pro děti? Co tě na ní zajímá?

Tvorba pro děti a její "propedeutika" byla přirozenou součástí kurikula na KALD DAMU. Tento plán studia, tak, jak jej pro náš ročník připravila naše moudrá vedoucí, nedávno zesnulá Markéta Kočvarová Šartová, byl pestrou paletou možností, z nichž byly všechny tak zajímavé, že dodnes nevím, kam dřív skočit :-). Musím ale dodat, že vlastně nechci tuhle kategorii divadla jakkoli vymezovat, a to, co mne na tvorbě pro děti baví, je dělat ji tak, aby primárně "pro děti" nebyla. Jsem divadelní a loutkoherecký pankáč, který soustavně bojuje proti podceňování dětské vnímavosti, schopnosti pochopit z kontextu nové informace, neznámá slova… zkrátka proti obecně přijímanému mýtu, že takové divadlo pravděpodobně nebude bavit dospělého diváka. 

Jakou roli v tvojí divadelní tvorbě hrály/hrají loutky?

Loutky a jejich animace (v některých případech i jejich, řekněme, umrtvování) je pro mne téměř nedílnou součástí tvůrčího arsenálu. Pohybuji se volně spektrem loutkových možností od objektu po klasiku, s tím, že s podobou a technologií loutky často výrazně experimentuji. Myslím, že jsem vyvinul některé nové loutkové formy nebo alespoň jejich možné variace a nuance. 

Jak bys charakterizoval svoji spolupráci s Divadlem rozmanitostí?

Spolupráce s divadlem je zážitkem intenzivním, vezmeme-li v úvahu, že zastávám jak funkci režiséra, tak scénografa. Jsou okamžiky, kdy je člověk osloven během několika minut všemi složkami provozu divadla najednou a všem musí uspokojivě odpovědět. Pro mne, který doposud tvořil v naprosto svobodném časovém pásmu umělce na volné noze, je to výborná škola plánování a schopnosti rychlého rozhodování. Spolupráce je vlastně nad očekávání příjemná a hladká. Cítím se tu moc dobře.

Proč by měli diváci vidět Tinův neuvěřitelný příběh v Divadle rozmanitostí?

Protože to bude velká nádhera.



Hrají:

Jitka Raková

Tereza Karásková

Ivana Čurdová

Kamila Čondlová

Pavel Zikmund

Vít Levinský

Adam Šmejkal


Režie: Jakub Folvarčný

Hudba: Tomáš Alferi

Dramaturgie: Jiří Ondra

Scéna, kostýmy, loutky, návrh programu: Jakub Folvarčný

Realizace loutek a kostýmů: Vlastislav Brož, Jarmila Nedvědová, Alena Kočendová