- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Premiéra kultovního příběhu Prolomit vlny

Druhou premiérou současné divadelní sezóny MDM je stejnojmenné drama podle slavného filmu Prolomit vlny kultovního režiséra Larse von Triera. Premiéra v režii Radoslava Tcherniradeva je naplánována na Velké scéně 5.listopadu 2010 od 19.30 hodin.

Důvody, proč se dramaturgie Městského divadla rozhodla zařadit krásný, ale náročný titul Prolomit vlny, pojmenoval ředitel divadla Jiří Rumpík:Tento film, potažmo naše jevištní adaptace, v sobě nesou nadčasové téma opravdové lásky, víry v druhého člověka, obětování se pro druhého a lidské duševní čistoty. Jsem přesvědčen, že témata tohoto druhu je nutno, především v dnešní době, neustále připomínat. Věřím, že tímto titulem vyjdeme také vstříc určité skupině diváků, která upřednostňuje náročnější divadelní žánr a přichází do divadla nejen za zábavou. A také kvůli k tomu, že ústřední dvojici hrají dva krásní mladí lidé a hluboké zážitky z inscenace doplní i estetická podívaná.“

Když v roce 1996 natočil dánský režisér Lars von Trier filmové drama Prolomit vlny, měl za sebou už bohatou a dá se říci i úspěšnou filmografii. Na dánské Národní filmové škole natočil krátkometrážní studentské filmy / Nocturne, Befrielsesbilleder a Den sidste detaile /, realizoval hororově – mystický miniseriál Království / odvysílaný také Českou televizí /, ale především vytvořil trilogii o zániku Evropy, obsahující filmy Prvek zločinu, Epidemic a Evropa. Za svou tvorbu si nejproslulejší dánský filmař současnosti vysloužil mnoho přívlastků, z nichž je zřejmé, že jeho filmy nenechávají nikoho – prostého diváka i odbornou kritiku – v klidu a že je provokují. A to jak formou zpracování, tak především volbou tématu a zobrazovaného příběhu.

To je i případ filmu Prolomit vlny, který je Trierovým filmem kultovním a na rozdíl od některých jiných jeho snímků i komerčně úspěšným. V roce 1996 za něj tvůrce získal Zlatou palmu v Cannes a představitelka hlavní ženské role Emily Watson byla nominována na Oscara. Toto působivé drama získalo respekt filmové kritiky i divácký obdiv a bylo označeno mnoha přívlastky – vizuálně úchvatné, velkolepé, strhující… Není se proto co divit, že film Prolomit vlny upoutal také pozornost divadelníků. V jeho scénáři je totiž ukryt opravdu velmi silný dramatický náboj a existenciální téma, blízké každému citlivému člověku: Kde leží hranice sebeobětování a existuje vůbec? A dál: Co je potřeba k tomu, aby se člověk obětoval pro druhého? Silný cit jakým je láska, víra v boha či duševní porucha? Hlavní hrdinka příběhu Bess Mc Niellová si tyto otázky přímo neklade, ona se pro svou lásku dostává do jejich víru a nepochopena a odsuzována svým nejbližším okolím mu podléhá.

Dramaturgie činohry městského divadla v Mostě zvolila pro svoji novou inscenaci divadelní adaptaci filmového scénáře Prolomit vlny Larse von Triera, Davida Pirieho a Petera Asmussena, která je dílem Vivien Nielsen, do češtiny převedená Pavlem Pečem. Realizace tohoto náročného textu se ujal režisér Radoslav Tcherniradev s výtvarníky Erikou Lust a Tilem Staudtem. Do hlavních rolí pak obsadil Martinu Šimíčkovou / Bess Mc Niellovou / a Lukáše Rouse / Jan Amundsen /. Radoslav Tcherniradev režií Prolomit vlny prezentuje na mosteckém jevišti v krátké době už druhé dílo dánského filmaře. Prvním byla Rodinná oslava Thomase Vinterberga, spolu s Larsem von Trierem zakladatelem filmového hnutí Dogma 95. Rodinná slavnost s velmi aktuálním tématem sexuálního zneužívání dětí a osobního pokrytectví se v Mostě setkala s příznivou odezvou publika.


Vlastimil Novák, dramaturg Městského divadla v Mostě

Nejbližší reprízy: 10., 11. a 30.11.2010 v 19.00 hodin

OBSAZENÍ
Lars von Trier
PROLOMIT VLNY
Divadelní adaptace: Vivian Nielsen
Překlad: Pavel Peč
Úprava pro Městské divadlo v Mostě: Vlastimil Novák
Režie: Radoslav Tcherniradev
Scéna: Tilo Staudte
Kostýmy: Erika Lust
Asistent režie: Ladislav Kocián


Osoby a obsazení:
BESS - Martina Š i m í č k o v á
WILLIAM - Stanislav O u b r a m
PASTOR - Miroslav V e č e r k a
ČLEN RADY KONGREGACE - Otto L i š k a
DODO - Zita B e n e š o v á
JAN - Lukáš R o u s
TERRY - Jan B e n e š
STELLA -  Regina R a z o v o v á
DR. RICHARDSON - František N e d b a l
OŠETŘUJÍCÍ LÉKAŘ - Vít H e r z i n a
MUŽ V AUTOBUSU - Michal P e š e k
MUŽ V BARU - Jakub D o s t á l 
STARŠÍ NÁMOŘNÍK - Miroslav S t ř e d a
MLADŠÍ NÁMOŘNÍK - Jakub D o s t á l
NÁMOŘNÍK - Vít H e r z i n a
ZDRAVOTNÍ SESTRA - Petra K a s a l o v á,
Svatebčané, smuteční hosté, naftaři, věřící - /* externisté, členové UTP