- ePrivacy ?
- Google Analytics ?
V září se příznivci mostecké činohry dočkají hned dvou premiér. Již 11. září se v režii Jakuba Korčáka uskuteční na Komorní scéně premiéra známého příběhu Řidič paní Daisy. Kraj Podkarpatské Rusi ožije 25. září na Velké scéně, kdy na jeviště vtrhne živá kapela a s ní Nikola Šuhaj, Eržika, Mageri, Derbak, všelijací zbojníci a četníci a další známé postavy z legendárního českého muzikálu Balada pro banditu. To vše v režii Pavla Ondrucha.
Alfred Uhry je jedním z mála autorů, kteří za své dílo obdrželi Oscara, Tony Award i Pulitzerovu cenu. Pochází z Atlanty v Georgii a v jeho dílech se vytrvale opakují témata rasové problematiky a ostrakizace člověka na základě barvy pleti či náboženského vyznání. Řidič paní Daisy je první díl jeho Atlantské trilogie (spolu s hrami The Last Night of Ballyhoo z roku 1996 a Parade z roku 1998).
Děje všech tří her se víceméně odehrávají v první polovině 20. století a v jistém smyslu „mapují“ historii Spojených států a zabývají se především náboženskou (židovskou) problematikou. Bohatá vdova Daisy je už poněkud stará na to, aby mohla sama řídit auto, a tak jí syn Boolie najme černošského šoféra. To by nebylo nic tak mimořádného, kdyby se děj neodehrával ve Spojených státech padesátých a šedesátých let, kdy v ulicích i politice trvají rasové spory. V Uhryho poetické komedii rovněž sledujeme vyprávění o věcech jaksi obecnějších, stojících mimo politiku či veřejné mínění, a sice hru o složitém sbližování dvou lidí, stárnutí, samotě i tvrdohlavosti.
Premiéra hry, za níž Alfred Uhry obdržel Pulitzerovu cenu, se uskutečnila v divadle Johna Housmana na Off-Brodwayi v roce 1987. Titul je znám i z filmového zpracování Bruce Beresforda z roku 1989 s Jessicou Tandyovou v roli Daisy, Morganem Freemanem v úloze řidiče Hoka a Danem Aykroydem jako Booliem. Snímek o rok později obdržel čtyři Oscary – kromě jiného za nejlepší film a herečku v hlavní roli. V mostecké inscenaci v hlavních rolích spatříte Reginu Razovovou a Stanislava Oubrama. Úlohu Boolieho ztvární Marcel Rošetzký. Scénu a kostýmy vytvořili Petr Kastner a Romana Tůmová.
Michal Pětík, dramaturg