- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Premiéry 2013

O premiérách MDM v roce 2013 jsme vás již iinformovali. Přesto připomínáme přehled titulů pro letošní rok, ze kterého si vyberou nejen předplatitelé, ale i ostatní diváci na všech scénách MDM. A vyberou si opravdu všichni - od komedie, přes muzikál, po náročné tituly. Stále aktuální je také PŘEDPLATNÉ 2013!

TITULY ČINOHRY MDM NA SEZONU 2013

Dale Wasserman
PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM

režie: Pavel Khek
premiéra: 15. února 2013 na Velké scéně
Historkou o chladné vrchní sestře Ratchedové, o svérázném veteránovi z korejské války McMurphym a ostatních pacientech psychiatrické nemocnice, zahájí Městské divadlo v Mostě sezonu 2013. Příběhem pojednávajícím o svobodomyslnosti a revoltě proti systému, jenž nelidsky zachází s lidmi. Příběhem o absurdnosti a mnohdy marné bezvýchodnosti lidského konání, z něhož se jakoby vytrácí smysl. Syžet románu Kena Keyseho One Flew Over the Cuckoo´s Nest je u nás známý především zásluhou Formanova filmu z roku 1975. Již v roce 1963 však román pro divadlo adaptoval americký dramatik Dale Wasserman a hra Přelet nad kukaččím hnízdem se podobně jako její románová předloha nadála kladného ohlasu jak u kritiků, čtenářů, tak u diváků. Mostecký divák se navíc může poprvé seznámit s prací mladého režiséra Pavla Kheka.

Robert Pinget
KRÁL A BAGA (česká premiéra
) mimo předplatné
režie: Lukáš Kopecký
premiéra: 22. března 2013 na Scéně pod točnou
Tragikomedie Král a Baga zobrazuje dva herce, kteří hrají a kteří si hrají. Pinget popisuje jejich hru s fantazií, humorem i s tónem lehce nostalgickým. Hrají si, aby se nenudili a zabíjejí tak čas. Otázkou ovšem zůstává, co nastane, až čas zcela uplyne, až si dva přátelé přestanou hrát a vyprávět. Vůči francouzskému dramatikovi Robertu Pingetovi má české divadelnictví značný dluh. Tedy s přihlédnutím k faktu, jak hojně se u nás inscenoval a inscenuje Pingetův souputník z „nového divadla“ – Samuel Beckett. Přeloženy jsou dosud pouze dva Pingetovy dramatické texty (kromě výše zmíněného ještě Tklivá píseň). Že Robert Pinget není druhořadý autor, však dosvědčuje fakt, že si jeho texty vybírali k inscenování významní francouzští režiséři (například Jean Vilar). Nyní se s příběhem Krále a Bagy má možnost seznámit též mostecký divák, a to v české premiéře. Jako nová tvář se představí nadějný režisér Lukáš Kopecký.

Yasmina Reza
BŮH MASAKRU

režie: Věra Herajtová
premiéra: 29. března 2013 na Komorní scéně
Výchozí situaci konverzačního dramatu tvoří setkání dvou rodičovských párů (Véronique a Michel, Annette a Alain), hodlajících si co nejdiplomatičtěji a nejdůstojněji vyříkat rvačku mezi svými dětmi. Do nepříjemné záležitosti kolem pojistné události se však postupně dostává napětí mezi manžely samými, zpod civilizovaných slupek se na povrch pozvolna dostávají zasuté předsudky obou párů i jejich společenské pokrytectví. Francouzská dramatička Yasmina Reza se v divadelním světě těší velice dobré pověsti. Mezi její nejznámější texty patří Obraz (též Kumšt) nebo Španělská hra. Proslulá je však zásluhou Boha masakru, což mimo jiné dokládá i skutečnost, že podle něj v roce 2011 natočil film slavný polský režisér Roman Polański.

Jaroslav Vostrý
TŘI V TOM

režie: Kateřina Dušková
premiéra: 17. května 2013 na Velké scéně
Starý Ubaldo chce výhodně provdat dcery. Ty ale ještě před svatbami otěhotněly, a aby toho nebylo málo, otěhotněla i jejich služka – tři v tom. Podaří se dívkám uchovat celou záležitost v tajnosti i ve chvíli, kdy se kolem potulují jejich milenci? Zvláště pak, jsou-li nuceny předstírat nemoc, z níž se je nic netušící otec snaží vyléčit? V komedii Tři v tom Jaroslav Vostrý dobře zúročil své zkušenosti nejen dramaturgické a dramatické, ale též ty, týkající se divadelní historie. Napsal modelový text v duchu toho nejlepšího z italského lidového divadla – commedie dell´arte. I zde se objevují ustálené typy postav – sluhové, staří nebo milenci a hra stojí na komediálním umění účinkujících herců. Přestože Jaroslav Vostrý napsal Tři v tom pro Činoherní klub před více než třiceti lety, hra pro svou ztřeštěnost a vtipnost stále patří k nejoblíbenějším commediím dell´arte u nás. Městské divadlo tímto titulem navazuje na úspěšnou inscenaci Sluha dvou pánů.

Jan Drda
HRÁTKY S ČERTEM

režie a úprava: Jiří Kraus
premiéra: 14. června 2013 na Velké scéně
Jan Drda stvořil okouzlující a vtipný příběh, v němž se vysloužilý voják Martin Kabát střetává s nástrahami pekelných živlů. Původně hru napsal pro Národní divadlo (na objednávku Jiřího Frejky), ale díky jejímu divadelnímu úspěchu vzniklo i filmové zpracování, jež v roce 1956 natočil režisér Josef Mach. Komedie Hrátky s čertem navázala na tradici českých pohádkových her – například na Čerta na zemi Boženy Němcové, na Tylova Strakonického dudáka nebo na Kopeckého loutkovou hru O krásné Dišperandě a ctnostné Julii. V režii Jiřího Krause se mostecký divák může těšit na další osobitě pojatou inscenaci plnou humoru a písní.

Robin Hawdon
DOKONALÁ SVATBA

režie: Milan Schejbal premiéra: 21. června 2013 na Velké scéně
Svatba. Prastarý symbolický rituál. Bill si chce vzít Ráchel, Ráchel se touží provdat za Billa. Cesta k dokonalé svatbě se ale výrazně komplikuje ve chvíli, kdy se Bill, po poněkud bujarém loučení se svobodou, probudí vedle cizí ženské. Nejen, že ho sužuje kocovina a vzpomínky na předchozí noc jsou ve tmě, jako problematický se navíc jeví i fakt, že s ženou strávil noc v pronajatém novomanželském apartmá. Na pomoc sice přichází svědek a kamarád Tom, ten však Billův stav nezlepšuje a tím méně pokojská Julie. Čiré zoufalství se dostaví v okamžiku, kdy Bill odhalí, že cizí žena vlastně není tak cizí, jak to z počátku vypadalo. Dokonalá svatba Robina Hawdona měla premiéru v roce 1994 a od té doby se objevila na mnoha evropských jevištích. Plným právem, neboť se jedná o britsky třeskutou a neobyčejně vtipně napsanou komedii.

William Shakespeare
KOMEDIE OMYLŮ

režie: Jiří Josek
premiéra: 27. září 2013 na Velké scéně
Chlapci – dvojčata a jejich dva sluhové – taktéž dvojčata, byli za dramatických okolností rozděleni. První nyní žije se svým otcem, druhý pobývá s matkou neznámo kde. Při pátrání po ztraceném synovi, projel syrakuský kupec Egeon skoro celý svět. Cesty ho zavedly až do Efesu, kde se vinou nepříznivých politických podmínek dostává do smrtelného nebezpečí a na to, aby se z jisté smrti vykoupil, má jediný den. Komedie omylů je jedna z raných Shakespearových komedií a podobně jako Zkrocení zlé ženy (kterou psal v týž čas) i Komedie omylů je rámcována vnějším příběhem a vytváří tak jakýsi „příběh v příběhu“ či „hru ve hře“. Splňuje vše, co se od dobré frašky očekává: komická situace (vyvolaná působením dvou dvojčat), jednoduchá zápletka a rychlé tempo. Shakespeare si na čistotu žánru příliš nepotrpěl, a tak tu vedle prvků lidového divadla uplatňuje i rysy umění „velkého“ – nechává se inspirovat Listem Efezským svatého Pavla a tematizuje otázky o lidské identitě: co znamená já a čím je toto já tvořeno? Jsme skutečně těmi, za které se považujeme? Nebo spíše těmi, za něž nás považují oni? Své první režijní práce pro Městské divadlo v Mostě se zhostí překladatel hry Jiří Josek.

John Millington Synge
HRDINA ZÁPADU
režie: Vít Vencl
premiéra: 8. listopadu 2013 na Komorní scéně
Christy Mahon byl, přinejmenším v očích svých sousedů, nikým – opovrženíhodnou nulou. Tedy alespoň do doby, než rýčem usmrtil svého otce. Štván strachem před spravedlností pak prchl z domu a v neutěšené nudě irského venkova se paradoxně stal hrdinou. Avšak okolnosti nejsou pokaždé takové, jakými se zdají být, a mrtví otcové mohou ožít a přízeň lidu se otočí snadno jako korouhvička. Je tomu už více než sto let, co byla břitce ironická komedie Johna M. Synge poprvé uvedena, avšak příliš od té doby nezestárla. Jak po stránce jazykové, tak tematické. Hrdina západu irsky drsným a černohumorným způsobem komentuje a trefně pojmenovává stav „své“ společnosti. Jaké hrdiny máme, takoví jsme.

Karel David a kol.
HVĚZDY NA VRBĚ

režie: Pavel Ondruch
premiéra: 20. prosince 2013 na Velké scéně
Slavný retromuzikál brněnského HaDivadla přichází na prkna Velké scény Městského divadla v Mostě. Vznikl na začátku devadesátých let a jako jeden z prvních porevolučních dramatických kusů reflektoval srpnové události 1968. Jednoduchý příběh o nácviku středoškolaček na družební koncert se zaměřuje na rozporuplnou atmosféru šedesátých let minulého století, ale vypovídá též o obecnějších skutečnostech – o zdánlivé i skutečné svobodě či o generačních střetech. K populárním dobovým písním (Václav Neckář či Yvonne Přenosilová) se postupně přidávají písně slavných amerických rockových kapel jako Jefferson Airplane nebo The Doors.