- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

PŘIPRAVUJEME: PANE, VY JSTE VDOVA!

ZNÁMÝ FILM NA MOSTECKÉM JEVIŠTI.

Vynikající sci-fi komedie o tom, co všechno způsobí záměna transplantovaných mozků.

"Zavři oči brouku a fik!"

Pane, vy jste vdova!

 

Komedie Pane, vy jste vdova! z roku 1970 patří dodnes mezi oblíbené a citované filmy. Filmová komedie sedmdesátých let obecně měla, podobně jako v době okupace, únikový charakter, a tak fádnost a ideologičnost vyvažovali komediální tvůrci barevností, nápaditostí a důvtipem. Upřednostňovali fantaskní náměty (jaksi mimo prostor a čas) a velkého rozmachu dosáhla crazy komedie. Václav Vorlíček a Miloš Macourek v tomto žánru vytvořili několik úspěšných snímků i seriálů, například Jak utopit doktora Mráčka aneb Konec vodníků v ČecháchCož takhle dát si špenátDívka na koštěti nebo pohádková Arabela.

Děj bláznivé sci-fi komedie se odehrává ve fiktivním království, kam na státnickou návštěvu přijíždí panovník sousední země. Ten je nešťastnou náhodou zraněn a do pohybu se dají události, jejichž hnací silou jsou nejen neuvěřitelné zmatky vyplývající ze zákulisního spiknutí armádních důstojníků, ale také záměna transplantovaných mozků. K tomu všemu do děje vstupují neodolatelně krásné a chytré femme fatale, koktavý astrolog, geniální chirurg, sadistická vražedkyně a mnoho dalších. Originální myšlenku tvůrci rozvedli v nespočet bláznivých situací, v níž se mísí groteska a černý humor.

„Film má skvělý příběh, scénář je velmi dobře propracovaný, má kompozičně vyvážené situace i postavy a v neposlední řadě také skvělou režii a hvězdné obsazení (Janžurová, Libíček, Hrzán, Menšík, Růžičková, Cupák, Kopecký…).
Naším cílem je hlavně poutavě vyprávět příběh. Divadelní adaptace pochází z Chebu, kde byl filmový scénář poprvé uveden na divadle. Tato adaptace Zdeňka Bartoše a Marty Ljubové původně obsahovala také několik písní, které byly do scénáře zařazeny hlavně kvůli přestavbám. Vzhledem k možnostem, které nabízí mostecké jeviště jsme se rozhodli písně vypustit a soustředit se hlavně na samotný příběh. V inscenaci zazní pouze jedna píseň na závěr.  Jde o titulní píseň z filmu. Tím se chceme symbolicky hlásit k filmové verzi.

V textové úpravě jsme se snažili více vrátit k filmové verzi. Zápletka filmu je poměrně komplikovaná, tak jsme se snažili vyjasnit více situací. Inscenace má řadu postav, tudíž řada herců ztvární více rolí a nabízí řadu skvělých hereckých příležitostí.“ Říká dramaturgyně Pavlína Schejbalová.

 

V inscenaci, jejíž režie se ujal zkušený a mosteckým divákům známý režisér Milan Schejbal, se objeví prakticky celý soubor.
V roli Evelyny Kelettiové, (ve filmové verzi skvělá Iva Janžurová), se na našem jevišti objeví Veronika Týcová. Jde v podstatě o trojroli, protože tatáž herečka hraje reinkarnovaného astrologa Stuarta Hampla a později sadistickou vražedkyni Fanny Stubovou. V roli padoucha Steinera se představí Vít Herzina a jeho snoubenku Molly ztvární Karolína Herzinová, generála Otise Jakub Dostál, krále Marcel Rošetzký, Fanny Stubovou Michaela Krausová, profesora Somra Jan Beneš, průmyslníka Kelettiho Ján Burda. V dalších rolích se představí Jiří Kraus (jako Bobo), Bohuslav Patzelt, Lukáš Kofroň, Tadeáš Horehleď, Tomáš Vacek, Michal Pešek, Eliška Matzkeová, Petra Kasalová a další.

O výpravu se postará Kateřina Baranowska, pohybovou spolupráci má na starosti Martin Pacek a hudební nastudování Zdeněk Dočekal.

 

Premiéra: 28. dubna 2023 na Velké scéně.