- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ROZHOVOR KATEŘINA HERČÍKOVÁ

KATEŘINA HERČÍKOVÁ (představitelka Ody Mae Brownové)

Kateřina Herčíková se narodila v roce 1994 v Kraslicích, ale nyní již třináct let žije v Praze. Je absolventkou Konzervatoře Jaroslava Ježka v oborech muzikálové herectví a populární zpěv. Sólovému a sborovému zpěvu se věnuje od dětství. Pod vedením Ivety Poslední a sborem Harmonie Kraslice zpívala například s Hudbou Hradní Stráže a Policie České republiky na Pražském hradě či v Národním domě na Vinohradech, koncertech s Dashou, Bárou Basikovou, a mnoha dalšími.
Se sborem pravidelně zpívá na akci Světlo za Lidice. Naposledy s Anetou Langerovou či Lucií Bílou, zájezdech po Itálii a Německu. První muzikálovou roli získala v Pomádě Divadla Kalich v roce 2012. Další muzikály následovaly v divadle Hybernia (Sněhová královna, Ferda Mravenec, Kapka medu pro Verunku, Královna Kapeska nebo Alenka v říši divů), v Hudebním divadle Karlín (Slunce, seno, jahody), v Kongresovém centru Praha (Tři oříšky pro Popelku, Shrek-tour verze po republice), či v Divadle Na Maninách (Doktor Faust, Robinson Crusoe). V Goja Musci Hall ztvárnila hlavní roli Elphaby v muzikálu Čarodějka, za kterou získala širší nominaci na cenu Thálie 2020. Kromě Prahy hostuje Kateřina také v oblastních divadlech v Plzni (Billy Elliot, Něco shnilého, American Idiot), či Českých Budějovicích (Evita). Zkušenosti má také s dabingem (převážně zpívaných rolí, rádiových a televizních spotů) a televizí (Modrý kód, Muzikál aneb cesty ke štěstí, seriál Gympl s ručením omezeným, seriál Modrý kód, Dobré zprávy). Mosteckým divákům se Kateřina Herčíková představí v připravovaném muzikálu Duch jako vědma Oda Mae Brownová.

Kateřina Herčíková

Foto archiv K. Herčíkové

 

Jak jste se dostala k účinkování v Mostě?

Jednoho dne mi zavolal režisér Roman Meluzín, se kterým jsem spolupracovala před lety v Plzni, s tím, že připravuje muzikál Duch v Mostě a rád by mi nabídl roli vědmy Ody May. Byla jsem tedy oslovena přímo panem režisérem a nabídku přijala. Takto nás po šesti letech svedly cesty dohromady. Jsem za to velmi ráda, protože je to pro mě výzva a doufám, že diváci budou spokojeni a já neudělám mosteckému divadlu ostudu.

Jste poměrně vytíženou muzikálovou herečkou. Účinkujete v řadě muzikálů v Praze, Plzni či Českých Budějovicích.  Jak zvládáte přejíždění mezi divadly?

Pro mě je každé zkoušení mimo Prahu velkou výzvou, protože jsem ve svých 28 letech „neřidič“ a trochu se za to stydím. Z Plzně a Budějovic jsem se většinou svezla s ostatními externisty, ale z Mostu bohužel externisté do Prahy nejezdí. Na zkoušky do Mostu jezdím autobusem. Je to pro mě trochu stres, protože je vše nové. Město, kolektiv, nové divadlo. Viděla jsem v Mostě pár inscenací, ale nikdy jsem zde nehrála. Já se ale nerada nudím, a navíc jsme teď měli všichni neplánované dvouleté volno, takže si mnohem více vážím toho, že můžu hrát pro lidi.

Co Vás na celém příběhu a postavě Ody May Brownové nejvíce zajímá a baví?

Role Ody May je pro mě velké vykročení z komfortní zóny, protože musí být vtipná, musí ovládat celé jeviště a musí být „pánem“ situace. Hlavně po herecké stránce. Mám tendence pospíchat, abych nezdržovala ostatní, což vede k tomu, že jedu jako neřízená střela a pan režisér mě musí krotit.

Co pro Vás při zkoušení bylo nejnáročnější?

Inscenace není úplně jednoduchá a na zkoušení máme jen šest týdnů. Nechci říkat, že je to šibeniční termín, ale spíš výzva. Na druhou stranu, jinak by to byla nuda. Nejnáročnější je pro mě asi množství textu a určitě činoherní stránka role Ody May. Obzvlášť mezi zkušenými činoherci. Je pro mě těžké zvládat jejich tempo.

Premiéra Ducha proběhne před Štědrým dnem. Co pro Vás znamenají Vánoce a jak budete trávit vánoční svátky?

Vánoce jsou pro mě nejkrásnější svátky v roce. Každoročně je trávím s rodinou a našimi chlupatými mazlíčky (dvě kočky) v Krušných horách v Kraslicích. Máme zde krásnou přírodu. Já jsem do patnácti let závodně lyžovala, takže hory miluji. Štědrý den je u nás většinou hektický. Snažíme se vše na poslední chvíli nachystat – zdobíme, vaříme, uklízíme. Doma se pouze narychlo otočím a od 26. prosince už opět hraji v Praze, v Mostě a v Plzni. Poslední den v roce hrajeme tradiční silvestrovskou Pomádu v divadle Kalich. Je to představení, které už hrajeme deset let, za což jsem velice ráda, protože diváci chodí a bez nich divadlo dělat nelze.

Co Vás pracovně čeká po premiéře Ducha?

Doufám, že mě konečně čeká zasloužené volno. Od září do prosince jsem nazkoušela tři nová představení. Mé tempo se tedy trochu zvolní a já budu „jen“ hrát.

K. Herčíková

K. Herčíková jako Oda Mae Brownová v muzikálu Duch, foto T. Branda