- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ROZHOVOR MARTIN HUBEŇÁK

MARTIN HUBEŇÁK (představitel Sama Wheata v muzikálu Duch)

Martin Hubeňák vystudoval muzikálové herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Mezi lety 2011-2015 působil jako herec v angažmá Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, kde ztvárnil role jako například Nick Carter (Adéla ještě nevečeřela), Pešek Hlavně (Noc na Karlštejně), Sir Bedevaire (Monty Python's Spamalot), El Tigro (Růže z Argentiny), Myslivec (Dívá Bára), Magaldi (Evita), a další. Od roku 2015 působí v divadelním životě na volné noze v divadlech Semafor, Karlín, Hybernia, Kongresové centrum (Mamma Mia), Hrad Karlštejn (Noc na Karlštejně). Vedle divadelní praxe působí od roku 2012 i jako pedagog jevištní mluvy, muzikálového herectví, jevištního pohybu a interpretace.
Jeho velkou vášní je kromě divadla a hudby také pražení kávy, kterému se věnuje ve volném čase.

Martin Hubeňák

Foto archiv M. Hubeňáka

Jak jste se dostal k účinkování v Mostě?

Byl jsem pět let v angažmá Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni a Roman Meluzín byl tehdy mým šéfem. Roman se ujal režie Ducha, uznal, že bych se pro tuto úlohu mohl hodit a přišel s nabídkou, zda bych roli Sama nechtěl hrát. Několik let jsem na volné noze. Byla to pro mne tedy krásná příležitost zahrát si takovouto roli se skvělými kolegy a navíc to mělo jednu velkou nečekanou výhodu - před pár lety jsme se přestěhovali do domečku v Korozlukách a mám to do divadla v Mostě autem asi 10 minut.

Jak se Vám zkoušelo s režisérem Romanem Meluzínem?

S Romanem se známe pracovně i osobně od roku 2011, kdy mne přijal do angažmá DJKT v Plzni, takže se známe myslím dost dobře. S Romanem je zkoušení zábava, je to režisér, který vidí jasnou podobu konkrétních situací a souvislostí na jevišti a jasně a stručně to dokáže hercům nastínit. Je i otevřený našim, někdy bláznivým nápadům a návrhům, takže zkoušky probíhají v pozitivní tvůrčí atmosféře.

Co pro Vás bylo při zkoušení nejnáročnější?

Já se na tohle zkoušení opravdu hodně těšil a snažím se ho užívat, jak jen to jde. Postava Sama má poměrně značný psychologický vývoj, dost vypjaté momenty a velmi konfliktní situace, což je pro herce skvělé, ale občas velmi náročné. Po zkouškách bývám opravdu fyzicky i psychicky dost vyždímán, ale pořád převažuje hodně pozitivní pocit z každodenního posunu a vývoje na jevišti. Náročná byla i práce s novým textem, kterého je požehnaně a přebásnění některých písní bylo pro nás technicky náročné zpívat, aby vždy vyzněl správně význam daných situací a stále zněly zvukově kvalitní tóny.

Co Vás na celém příběhu a postavě Sama Wheata nejvíce zajímá a baví?

Příběh je napsán krásně dynamicky a pro diváka je v ději mnoho zvratů a překvapení, i když asi každý zná film se Patrickem Swayzem. Postava Sama je zábavná v tom, že nemá téměř žádné hluché místo. Na jevišti se pořád něco děje. I když Sam zrovna nemluví nebo je “jen přítomen” v rámci situace, tak má dost intenzivní průběžné jednání a vnitřní procesy. Občas hodně zábavné je zkoušet situace, kdy už je na jevišti Sam jako duch a nikdo z dalších postav (kromě Ody Mae Brown) ho nevidí a neslyší. Vznikají z toho někdy dost vtipné momenty.

Proč myslíte, že by měli diváci přijít právě na Ducha?

Krásná hudba, napětí, romantika, drama, emoce. Myslím, že je to ideální koktejl pro relaxaci v dnešní hektické době.

Premiéra Ducha proběhne před Štědrým dnem. Co pro Vás znamenají Vánoce a jak budete trávit vánoční svátky?

Vánoce pro mne znamenaly vždy krásný čas strávený s rodinou. Štědrý den strávíme doma s dětmi, budeme koukat na pohádky a jíst cukroví. Pak nás čeká tradiční „Tour de Babičky“. První svátek vánoční jedeme za mými rodiči a sourozenci do Brna, hned druhý den na chalupu za rodiči mé ženy a 28. prosince se potkáme opět v divadle na Duchovi.

 

Martin Hubeňák

M. Hubeňák jako Sam Wheat v muzikálu Duch. Foto T. Branda