- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Rozhovor s Nelou Štefanovou a Lukášem Kofroněm

Nela Štefanová a Lukáš Kofroň jako Viola a Will v romantické komedii Zamilovaný Shakespeare

Nela Štefanová a Lukáš Kofroň

Foto T. Branda

 

Lukáš Kofroň

Absolvent Pražské konzervatoře, oboru Činoherního herectví. Jeho hereckými profesory byli od 1. ročníku do 4. ročníku Vladislav Beneš a Eva Režnarová, nejvíce užitečných rad a herecké výchovy mu předala Dana Bartůňková. Již během 4. až 6. ročníku hrál ve školním Divadle Na Rejdišti, kde dostal řadu různorodých hereckých příležitostí – např. Mageri v Baladě pro banditu, Hysterium v Římě na place byla legrace. Prvním účinkováním na scéně profesionálního divadla byla menší role v inscenaci Romeo a Julie Divadla na Vinohradech. Zahrál si i pár epizodních rolí v seriálech jako Ordinace v růžové zahradě, Modrý kód, Vyprávěj a další. Od srpna 2018 je stálým členem činohry Městského divadla v Mostě. Jeho první rolí na mosteckých prknech byl Henry v inscenaci Homevideo (v režii Adama Doležala).

L. Kofroň

L. Kofroň na zkoušce, foto T. Branda

Nela Štefanová

Nela Štefanová se narodila 13. 6. 1992 v Žatci, kde také navštěvovala literárně-dramatický obor na ZUŠ. Absolvovala Střední pedagogickou školu v Mostě, odkud zamířila studovat herectví na Vyšší odborné škole herecké v Praze (2011 – 2014) v ročníku režiséra Karla Kříže a herečky Jaromíry Mílové. Školu absolvovala jako Hermie (W.Shakespeare: Sen noci svatojánské, režie: Karel Kříž), Julie (W. Shakespeare: Romeo a Julie, režie: Karel Kříž) a Naďa (Tereza Březinová: Křižovatky, režie: Karel Kříž). Poté nazkoušela roli Niny ve hře Terezy Březinové Perseidy v režii Josefa Kačmarčíka (Divadlo Reduta, Praha).

Od roku 2018 byla v angažmá v Divadle Šumperk, kde ztvárnila tyto role: Beryl (Ken Ludwig: Sherlock Holmes a pes baskervillský, režie: Adam Doležal), Cecilie (Oscar Wilde: Jak je důležité mít Filipa, režie: Petr Veselý), Betty (Ray Cooney: Prachy? Prachy!, režie: Roman Groszmann), Bětka (Alois Jirásek: Vojnarka, režie: Igor Stránský), Pochodeň č. 2 (režie: Štěpán Gajdoš). Poslední roli v Šumperku ztvárnila v inscenaci Dagmar Hlubkové Grand hotel Berlin.

Ztvárnila několik epizodních rolí v  televizních seriálech, v krátkých filmech a dokumentech zahraničních produkcí.

Od dubna 2019 je stálou členkou činohry Městského divadla v Mostě. Její první rolí na mosteckém jevišti byla Tereza v hudební komedii 60´s aneb Šedesátky.

N. Štefanová

N. Štefanová na zkoušce, foto T. Branda

Nelo a Lukáši, zkoušíte nyní hlavní postavy – Vilou de Lesseps a Williama Shakespeara - v romantické komedii Zamilovaný Shakespeare. Doufali jste, že je budete moci hrát? Jsou to myslím role, po kterých by každý mladý herec rád s chutí skočil...

Lukáš: Já v to tedy doufal moc, je to krásná role, která má spoustu barev. Těším se a doufám, že těch barev ukáži co nejvíce.

Nela: To ano, postava Violy je velice zajímavá. V to, že ji ztvárním jsem popravdě nedoufala, vůbec mě tato možnost ani nenapadla. Nečekala jsem, že tak velkou příležitost dostanu hned na počátku svého působení v divadle. Obsazení se do poslední chvíle tajilo a když bylo odhaleno, byla jsem velice překvapená. V tom nejlepším slova smyslu samozřejmě.

 

Viola a Will jsou role, na kterých se také můžete na počátku své kariéry mnoho naučit. Čím vás doposud překvapily, nebo hra samotná, a s čím se musíte při zkoušení potýkat?

Lukáš: Samotná hra mě překvapila, lépe řečeno děj, v němž divák sleduje osobní příběh Shakespeara, ze kterého on sám čerpá a píše Romea a Julii. Je zábavné zahrát si některé scény dvakrát nejdřív jako Shakespeare, a poté jako Romeo.

Nela: Zaujala mě především odvaha a pragmatičnost Violy. Nebojí se v alžbětinské době, přes zákaz vstupu žen na jeviště, riskovat odhalení a převlékat se za muže, jen aby mohla hrát.  Jde si za svým snem, ale zároveň je pevně nohama na zemi. Viola v průběhu celé hry ztvárňuje na jevišti celkem tři jiné role (herce Kenta, který hraje Romea nebo Julii), takže se potýkám s těmito dalšími, odlišnými postavami.

 

Viděli jste již dříve slavný film Zamilovaný Shakespeare, nebo až nyní, když jste zjistili, že budete hrát v jeho divadelní adaptaci?

Lukáš: Na film jsem se podíval hned jak jsem zjistil, že se Zamilovaný Shakespeare bude hrát u nás v divadle.

Nela: Filmové zpracování jsem viděla hodně dávno, a to před samotným zkoušením. Když jsem zjistila, že jsem do hry obsazenaá, shlédla jsem ho znovu.

 

Jste nyní přibližně v polovině zkoušení. Jak se vám společně zkouší? Překvapujete se něčím navzájem?

Lukáš: Myslím že se překvapujeme na každé zkoušce, tím kdo z nás umí lépe text. (smích)

Nela: S Lukášem jsem měla možnost zkoušet inscenaci 60’s aneb Šedesátky v režii Petra Svojtky. Ztvárňujeme v ní manželský pár, takže „první partneření“ na jevišti už máme za sebou. Ale je pravda, že Lukáš mě překvapuje neustále.

 

Nelo, Viola je teprve druhou Vaší rolí v mosteckém divadle. Mostečtí diváci vás prozatím teprve pomalu poznávají. Jaké již máte za sebou divadelní zkoušenosti?

Nela: Působila jsem v divadle v Šumperku, a to byla zkušenost sama o sobě. Malé divadlo, malé město, malý soubor, ale velké a pěkné role.

 

Lukáši, tebe mostecký divák viděl již ve více rolích pestrého repertoáru. Jaký typ her máš na vlastní kůži nejraději, nad jakými jásáš, když si přečteš obsazení?

Lukáš: Nejspíš mám nejraději žánr komedie, ale postavy mám raději zaporné. Jásám nad každou hrou ve které jsem obsazen.

 

Zamilovaný Shakespeare