- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Saturnin slovem dramaturga

Humoristický román Zdeňka Jirotky patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější a nejčtenější české knihy. Vyniká jemným humorem a přivádí do české literatury stoického hrdinu, jenž miluje kanadské žertíky. Jirotka se nechal inspirovat humoristickým dílem anglického spisovatele P. G. Wodehouse, především pak postavou sluhy Jeevse, již Saturnin nápadně připomíná.

Kniha byla publikována poprvé v roce 1942 a dočkala se od té doby mnoha dalších vydání, naposledy v roce 2014. Na činoherní scéně Městského divadla v Mostě bude Saturnin uveden v adaptaci Františka Zborníka a Kateřiny Fixové.

Diváci spatří většinu situací známých z knižní předlohy i z filmového zpracování z roku 1994. Mladý, ledva třicetiletý, spořádaný a trochu nudný úředník (v Jirotkově románu nemá jméno, v adaptaci je tedy pojmenován Jiří) si najme poněkud výstředního sluhu Saturnina a odstartuje tím sérii humorných a bláznivých situací.

Lehounce suchopárný úředník Jiří si totiž ani v nejdivočejších snech nedovedl představit, jaká rozličná dobrodružství ho s novým sluhou čekají. Saturnin obrátí život svého mladšího pána naruby a svým specifickým způsobem jej otevře k životu novému.

Diváci se proto mohou těšit na drsné námořnické (tedy spíše vltavské) scény ze Saturninova hausbótu, na nebezpečnou i romantickou dovolenou u svérázného dědečka Josefa, na půvabnou slečnu Barboru, a také na nezapomenutelnou tetu Kateřinu, jejího nepříliš bystrého syna Milouše, ironického doktora Vlacha a mnoho jiných.

Režie se chopil Martin Vokoun se svým výtvarným týmem – Agnieszkou Pátou-Oldak (kostýmy) a Petrem Vítkem (scéna). Kromě výše zmíněného budou součástí inscenace dobové šlágry. O hudební nastudování se postaral Tomáš Alferi. V hlavních rolích se objeví Jan Beneš jako Saturnin a Jakub Koudela jako Jiří. Dále spatříte Otto Lišku, Jakuba Dostála, Ivanu Zajáčkovou, Matyáše Procházku, Karolínu Herzinovou, Víta Herzinu, Jiřího Krause, Williama Valeriána a Zitu Benešovou.

Premiéra se uskuteční 27. května 2016 na Velké scéně. Před prázdninami jsou naplánované ještě tyto reprízy:

31. května a 9. června 2016.

 

Michal Pětík, dramaturg

 

Vstupenky rezervujte zde.

foto