- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Slaměný klobouk

Už v pátek 18.března 2011 v 19.30 hodin poprvé přistane na Velké scéně MDM slaměný klobouk resp.jeho torzo. Stejně - Slaměný klobouk - se jmenuje i nová komedie, kterou připravuje zkušený režisér Milan Schejbal.

Slavná komedie se na scéně Městského divadla v Mostě objevuje po 23 letech. Komedie Slaměný klobouk má za sebou celou řadu adaptací. Mostečtí inscenátoři sáhli po verzi upravené Miroslavem Horníčkem, který ji nejen režíroval, ale pro sebe si navíc v obsazení rozšířil původně epizodní roli sluhy Felixe, jako rovnocenného partnera hlavním postavám.

V mostecké inscenaci se objeví téměř celý činoherní soubor a režisér Milan Schejbal dodává: "Soubor zraje jako víno!"

Dramaturgyně Kateřina Fixová pak příběh popisuje takto:
Komedie o tom, co všechno zavinil kůň pana Fadinarda tím, že sežral jedné dámě klobouk, který si odložila, aby mohla setrvat ve velmi blízké společnosti jednoho poručíka, pochází původně z pera slavného komediografa Eugéna Labiche. Pro česká jeviště ji nejprve upravili stejně slavní pánové Voskovec a Werich.

My jsme sáhli po další ověřené úpravě této frašky. Miroslav Horníček v ní ponechal propletenec děje, díky své divadelní zkušenosti zhutnil postavy pro tento propletenec nutné, a především obohatil hru slovním vtipem, lehkou konverzací, která mu byla vlastní. Horníčkův Slaměný klobouk se hraje na českých jevištích už mnoho let. (Ostatně v Mostě ji režíroval před lety Pavel Pecháček.) Jsme přesvědčeni, že díky situačnímu i slovnímu humoru, kterým je doslova prošpikován, může pobavit diváky znova a znova.

Hlavní role tří hrdinů, kteří jsou ochotni udělat téměř cokoliv, aby zachránili (byť nevalnou) čest té dámy s kloboukem, svěřil režisér Milan Schejbal Radimu Madejovi, Janu Benešovi a Vítu Herzinovi. Kromě nich se k honbě za kloboukem vydá větší část mosteckého souboru – Zita Benešová, Karolína Lišková, Michaela Krausová, Miroslav Středa, Miroslav Večerka, Jakub Dostál a další. Po delší pauze se objeví také herečka Veronika Valešová / Týcová /. K nim se také přidá složka, bez níž se fraška z pařížského devatenáctého století neobejde – kankán v podání šesti sličných tanečnic. A to všechno na scéně a v kostýmech Kateřiny Baranowské.

Pojďte se tedy přidat k nám, pojďte s námi do Paříže konce předminulého století, pojďte se pobavit a pojďte perlivým šampaňským připít tomu koni, který to způsobil.

OSOBY A OBSAZENÍ:
FADINARD, soukromník v Paříži ....................... Radim Madeja
FELIX, jeho komorník ...................................... Jan Beneš
EMIL TAVERNIER, poručík ................................Vít Herzina
LOUISA, dáma z lepších kruhů .........................Michaela Krausová
NONANCOURT, zelinář ....................................Miroslav Večerka
HELENKA, jeho dcera ..................................... Veronika Valešová
BOBIN, její bratránek .....................................  Lukáš Rous
VEZINET, strýc ze strany nevěsty ................... Miroslav Středa
KLOTYLDA, teta ze strany Helenčiny matky ......Ivana Zajáčková
KORNÉLIE, teta ze strany Helenčina otce ..........Anna Hrodková
KLÁRA, majitelka kloboučnického salonu .......... Zita Benešová
BARONKA de Champigny ................................ Regina Razovová
ACHILLE, generál, její bratranec ...................... František Nedbal
SLUHA u baronky ........................................... Michal Pešek
BEAUPERTHUIS, ministerský rada .................... Jakub Dostál
VIRGÍNIE, komorná jeho paní ............................ Karolína Lišková
Tanečnice....................................................... externistky