- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Slavný Přelet nad kukaččím hnízdem v Mostě

Kriticky laděná kniha Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven (česky v překladu Jaroslava Kořána) způsobila v době svého vydání v roce 1962 malý otřes v americké kultuře. Především v takzvané kontrakultuře, spojené nejtypičtěji se San Franciskem.
Ve Spojených státech v té době dorůstala mladá generace, která se v 60. letech nechtěla smířit s americkou zahraniční a vnitřní politikou, ani s usedlým a zákony ctícím způsobem života. Zpochybňovala svět svých otců a dědů, jenž měl na svědomí mnohdy hysterický mccarthismus, rasovou segregaci a na konci 60. let také válku ve Vietnamu. Kesey se takzvaně trefil se do „ducha doby“.
Podle režiséra mostecké inscenace Pavla Kheka patří Keseyho kniha ke dvěma nesilnějším románům (spolu s Orwellovým 1984), které postihují principy útlaku společnosti na jedince, zákonitosti nesvobody a mechanismy totalitního státního zřízení. Navíc se jedná o dílo mnohovrstevnaté, místy až surrealistické, jež se odkazuje k Bibli a pracuje s termíny z psychiatrie. Práva na Keseyho jedinečný román zakoupil Kirk Douglas, a protože se s Keseyem nedohodli na filmové podobě, nechal Douglas syžet knihy zpracovat do divadelní podoby.
Dale Wassermanem napsaná divadelní adaptace Přeletu nad kukaččím hnízdem měla premiéru na Broadwayi už v roce 1963 a hlavní roli rebelujícího McMurphyho tehdy ztvárnil právě Kirk Douglas. Tuzemskému divákovi je příběh svobodomyslného „beatnika“ McMurphyho zřejmě nejlépe znám zásluhou skvělého Formanova filmu z roku 1975.

Randle McMurphy – rebel s odvahou bojovat proti konvencím, s vírou v očišťující moc humoru a sexu – přichází na psychiatrické oddělení nemocnice v Oregonu a obrátí toto aseptické, nedůstojné a šílené místo v malý anarchistický kroužek. Tím se pochopitelně velmi znelíbí puntičkářské vrchní sestře Ratchedové.
Příběh jedné svobodomyslné revoluce můžete sledovat od 15. února 2013 v 19.30 hodin na Velké scéně Městského divadla v Mostě. V hlavních rolích se představí Aleš Petráš (McMurphy), Vuk Čelebič (Indián Bromden) a Zita Benešová (sestra Ratchedová). Scénu navrhl Michal Syrový, kostýmy Romana Tůmová, hudbu zkomponoval Vladimír Nejedlý a režie se zhostil Pavel Khek.
Michal Pětík, dramaturg

PŘED PREMIÉROU BUDOU PŘEDÁNY CENY DIVÁKA 2012!



Foto Luboše Pitína ze zkoušení dramatu
Přelet nad kukaččím hnízdem najdete na našem Facebooku.