- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Swingová hudební komedie ukončí divadelní sezonu 2018

Poslední premiéra letošní divadelní sezony nabídne divákům v době předvánoční komediální žánr.

Škola žáklad života

A ne ledajaký! Na jeviště Městského divadla vtrhne swingová hudební komedie! Do doby konce první republiky a do nehynoucího sváru žáků a profesorů nás zavede titul Škola základ života. Při vyřčení tohoto názvu se jistě všem vybaví především známý film režiséra Martina Friče z roku 1938 s Františkem Filipovským, Ladislavem Peškem, Jaroslavem Marvanem, Theodorem Pištěkem, Ladislavem Boháčem, Františkem Smolíkem a dalšími. Mnoho tzv. hlášek z filmu zcela zlidovělo a film se divácké oblibě těší nepřetržitě až do dnešní doby. Oblíbené je také pokračování filmu Cesta do hlubin študákovy duše. Oba vznikly na základě humoristické prózy Študáci a kantoři spisovatele Jaroslava Žáka, který se dospívání mládeže a problematice vztahů mezi učiteli a žáky věnoval i v jiných dílech. Sám byl totiž středoškolským profesorem. A jak je z jeho díla patrné, byl z toho mála tehdejších pedagogů, kteří se snažili vycházet studentům vstříc a zároveň se nebáli satirického vhledu do struktur gymnaziálního školství. Pro Školu základ života Žák napsal nejprve divadelní hru. 
Tu tehdy uvedlo slavné divadlo D38 režiséra E. F. Buriana.

V našem divadle se režie tohoto titulu chopil odborník na komediální žánr Robert Bellan, přičemž na naší scéně pracuje poprvé. S citem pro studentskou legraci, parodii, s pochopením studentů i kantorů, dobového kontextu konce 30. let minulého století začal připravovat velký spektákl plný dobové hudby a známých písniček. Až se nakonec z komedie začal stávat swingový hudební muzikál! Ke spolupráci na něm přizval živou swingovou kapelu pod vedením Františka Krtičky a zkušenou choreografku Janu Hanušovou, která připravila zábavná taneční čísla.

Premiéra proběhne v pátek 21. prosince 2018 na Velké scéně.

Přehled termínů a rezervace vstupenek zde.

Robert Bellan

Režisér Robert Bellan na zkoušce. Foto T. Branda

zkouška Škola základ života

J. Beneš na zkoušce. Foto T. Branda

zkouška Škola základ života

J. Beneš, V. Týcová, M. Rošetzký a nápovědka Anna Hrodková na zkoušce. Foto T. Branda

zkouška Škola základ života

J. Beneš, J. Dostál a V. Týcová  - profesorský sbor na zkoušce. Foto T. Branda

zkouška Škola základ života

R. Razovová a B. Patzelt - profesorský sbor na zkoušce. Foto T. Branda