- ePrivacy ?
- Google Analytics ?
Milovali se. Hrabě Telek a slavná zpěvačka Stilla. Chtěli mít svatbu a žít v Karpatech. Avšak pyšný baron Gorc tomu nepřál. Opuštěný hrabě se rozhodl vrátit domů, ale narazil na Verst – Bohem zapomenutou vesnici, v jejímž okolí se děly velmi podivné věci.
Když se však nad nedalekým opuštěným hradem objevil kouř, do pohybu se dala řada komických a záhadných událostí, jejichž hlavními aktéry se stali poněkud zaostalí obyvatelé vesnice, hrabě Telek a jeho pobočník i podivínští obyvatelé tajemného hradu.
Román Tajemný hrad v Karpatech patří do slavného literárního cyklu Podivuhodné cesty, zahrnujícího všechny Vernovy dobrodružné a vědeckofantastické prózy. Je známo, že Verne byl ve svých knihách fascinován přírodními vědami a technickým pokrokem, avšak osvědčil rovněž nesporné literární nadání i smysl pro jemný, až suchý humor.
Tajemný hrad byl publikován poprvé v roce 1892 a Verne se v něm inspiroval žánrem romantického románu (říká se mu též gotický nebo černý). Děj romantických románů se zpravidla odehrává ve zbortěných hradech, klášterech či temných lesních hvozdech, vždy je přítomno tajemno a strach (romantický román ostatně bývá považován za předchůdce hororu), stará věštba, kletby, šílenství, láska nevinné panny k udatnému rytíři atd.
Dlužno dodat, že romantický román ovlivnil písemnictví 19. i 20. století. Například lorda Byrona, Waltera Scotta, Edgara Allana Poa, Mary Shelleyovou, Baudelaira, E. T. A. Hoffmanna, Brama Stokera, poetiku bratrů Grimmových a u nás například Erbena či Arbese.
Většina lidí si zřejmě syžet Vernova románu vybaví díky vynikajícímu filmovému zpracování režiséra Lipského a scenáristy Brdečky z roku 1981. Přestože divadlo není totéž, co film, a používá odlišné prostředky a nabízí jiný umělecký zážitek, tak i v Městském divadle se diváci mohou těšit na jemnou parodickou hru s žánrem a pop-kulturními odkazy, tajemnou atmosféru, napětí, romanci, kouzla i nadpřirozené bytosti.
Dovolte mi proto, abych jako dramaturg připravované inscenace i jako autor adaptace, pozval všechny pravidelné, méně pravidelné i divadlem dosud netknuté diváky na premiéru, jež se uskuteční 16. května 2014 na Velké scéně Městského divadla.
Režisérem inscenace je zcela nová režisérská tvář v Městském divadle – Martin Vokoun, pracující v týmu s kostýmní výtvarnicí Agnieszkou Pátou a scénografem Nikolou Tempírem. Hudbu pro inscenaci složí hudební skladatel Petr Zeman.
V hlavních rolích uvidíte Jana Beneše, Jakuba Dostála a Veroniku Valešovou. V dalších – a neméně výrazných – rolích spatříte Miroslava Večerku, Otto Lišku, Hanu Marii Marouškovou, Víta Herzinu, Radima Madeju, Jiřího Krause, Michala Peška, Ivanu Zajáčkovou a v roli lesníka se mosteckým divákům představí nová tvář – Filip Kráčmar.