- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Třeskutá i láskyplná vztahová komedie na Komorní scéně

Bosé nohy v parku

 

Druhá činoherní premiéra Městského divadla v Mostě bude patřit jednomu z nejúspěšnějších amerických dramatiků posledních padesáti let. Hry Neila Simona byly s velkým ohlasem uváděny na newyorské Broadwayi i po celém světě a nedávno zesnulý komediograf patřil k mimořádně silné generaci amerických scenáristů, producentů a režisérů, jako například Larry Gelbart (M*A*S*H), Mel Brooks (Producenti) nebo Woody Allen.

Situační komedie Bosé nohy v parku patří k jeho nejhranějším. Premiéru měla v roce 1963 v brodwayském Biltmore Theatre a s úspěchem se tu hrála až do roku 1967 (a zaznamenala více než 1500 repríz). Roli Paula tehdy ztvárnil sedmadvacetiletý Robert Redford, budoucí hvězda amerického filmu a divadla. Redford se spolu s Jane Fondovou objevil také v úspěšné filmové verzi z roku 1967 (režie Gene Saks).

Komedie Bosé nohy v parku s patřičnou dávkou nadsázky popisuje novomanželské nesnáze Paula a Corrie Bratterových, kteří se zrovna nastěhovali do prvního společného bytu v jednom z newyorských věžáků. Jejich idylu však poněkud kazí skutečnost, že v domě není výtah, přičemž byt se nachází v posledním patře, uprostřed února zde nefunguje topení a obývákem se prohání severák, ložnice je malá i pro jednoho, do koupelny se nevejde vana…

Racionálnímu Paulovi, jenž právě začíná slibnou advokátní kariéru, se byt nezdá příliš vhodný, ale intuitivní a emocionální Corrie zase připadá, že pokud jde o domácnost, práci a hlavně zábavu, je Paul poněkud nudný patron.

Jak se brzy ukáže, Paulův pohled na byt či život sdílí Corriina matka Ethel, naproti tomu s Corriiným názorem, že život by měl být divoká jízda, zase souzní poněkud excentrický soused Bratterových, dobrodruh a lamač dívčích srdcí Victor Velasco.

To vše a mnoho dalšího je zdrojem vtipných a brilantně pointovaných situací, v nichž v posledku nejde jen o novomanželské nesnáze, ale především o toleranci a pochopení pro druhého; zkrátka o lásku, která je silnější než cokoliv, co se jí postaví do cesty.

V režii Jakuba Dostála se diváci mohou těšit na Evu Radilovou, Jakuba Koudelu, Michaelu Krausovou, Jiřího Rumpíka a Víta Herzinu v roli nezničitelného technika Harryho Peppera. Scénu vytvořil Petr Kastner, kostýmy vybrala Michaela Krausová.

Premiéra se uskuteční 1. března 2019 na Komorní scéně.

 

Bosé nohy v parku

J. Koudela, M. Krausová a E. Radilová na zkoušce.

 

Bosé nohy v parku

E. Radilová a J. Rumpík na zkoušce

 

Bosé nohy v parku

J. Koudela, M. Krausová a režisér J. Dostál

 

Bosé nohy v parku

M. Krausová a J. Koudela

Bosé nohy v parku

E. Radilová a J. Rumpík