- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Vánoce v divadle

Advent je v plném proudu a ani v tomto období se v divadle nelelkuje, ba naopak, divadlo pro své návštěvníky připravilo pestrou nabídku prosincových představení. 

Doporučuji mosteckým divákům, aby si nenechali ujít představení podle Dürrenmattovy hry Herkules a Augiášův chlív. Jedná se bezpochyby o inscenaci herecky i výtvarně pozoruhodnou.

Komedie Herkules a Augiášův chlív tematizuje pátý z dvanácti úkolů, které řeckému hrdinovi uložil mykénský král Eurystheus. Se zaneřáděnými chlévy si mytologický Herkules chytře poradil, přesměroval toky řek a vyplavil hnůj do moře. Dodnes je jeho čin v povědomí a málokdo nikdy neslyšel úsloví: Bordel jak v Augiášově chlívě.

Významný švýcarský spisovatel Friedrich Dürrenmatt však celou záležitost zpochybnil a groteskně obrátil naruby. Z Herkula učinil krachujícího akčního hrdinu, kterého trápí láska, přátelství a byrokracie.

Nenechte si proto ujít inscenaci Lukáše Kopeckého a navštivte představení, jež se vyjadřuje současným divadelním jazykem a je poctou nebývale pronikavému a vtipnému Friedrichu Dürrenmattovi. 

Nadto se blíží prosincová premiéra dychtivě očekávaného muzikálu Zpívání v dešti. O tom už bylo napsáno dosti, jedná se o kus notoricky známý, a tak těšte na skvělé melodie, stepařská čísla, humor i filmové dotáčky. Bude to velkolepé.

Na scénách Městského divadla se uskuteční řada dalších akcí, včetně tradičních Vánoček (13. prosince od 18:00) a v poslední den roku vás čeká již druhý Divadelní silvestr.

V někdejších normalizovaných dobách se mluvilo o klidu na práci, dnes se stále častěji hovořívá o klidu po práci. Já vám, milí diváci, upřímně přeji, abyste nenacházeli tento druh umrtvujícího klidu, ale aby vás divadlo přimělo bavit se, dojímat i přemýšlet, abyste byli třeba znejistěni, ale umělecky a lidsky nasyceni.

Udělejte si radost a přijďte do divadla! Na svátek a setkání!


Herkules a Augiášův chlív / 17. prosince v 19.00 na Velké scéně

Zpívání v dešti / premiéra 19. prosince v 19.00 na Velké scéně,
první repríza22. prosince

Dokonalá svatba / 29. prosince v 19.00 na Velké scéně

Golem / 30. prosince v 19.00 na Velké scéně

Noc na Karlštejně / DERNIÉRA 31. prosince v 18.00 na Velké scéně – možno zvlášť, nebo jako součást programu 2. Divadelního Silvestra!

Michal Pětík, dramaturg


Loňské Vánočky si užily i děti