- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Vánoční dudy v Rozmáňu

Dudy jsou nádherný a tradiční český nástroj, tvrdí Otto Liška.
Kapelník Otto Liška je především oblíbený a uznávaný člen činohry Městského divadla v Mostě.
V době kolem Vánoc ho ale o něco častěji budou vídat příznivci lidové hudby v jeho druhé roli, jako kapelníka Krušnohorské dudácké muziky. Ta totiž touto dobou koncertuje nejčastěji. A těm, kdo mají jejich lidovky rádi, nadělí i zbrusu nové CD s koledami.
Poprvé se s dudami Otto Liška setkal už před mnoha lety, ale byla z toho láska na celý život. „Bylo to ještě během mého působení v Praze, když se chystala premiéra Strakonického dudáka. V titulní roli účinkoval Ivan Vyskočil a režisér chtěl, aby na dudy skutečně hrál. Učit ho přišel Vladimír Kovářík, s nímž jsem se spřátelil a do dud se zbláznil. Tehdy jsem hrál ve folkové kapele na banjo a kytaru. Ty sice dodnes doma mám, ale na rozdíl od nich se dudám věnuji dodnes,“ vzpomíná na své dudácké začátky. „K lidové hudbě jsem tíhnul vždycky, dudy jsou navíc nádherný nástroj, pro Čechy navíc tradiční,“ doplňuje Otto Liška.

Už deset let také svou lásku k lidovým písničkám zprostředkovává posluchačům s Krušnohorskou dudáckou muzikou, jejímž je kapelníkem. Každoročně soubor odehraje dvacet až pětadvacet vystoupení, z nichž dobrá polovina připadá právě na období kolem Vánoc. „Jezdíme po celém regionu, dobré kontakty máme například ve skanzenu v Zubrnicích, na užší spolupráci jsme se dohodli v Lesné, ale hostujeme i za hranicemi v sousedním Sasku,“ vypočítává kapelník. A k Vánocům se vážou i nahrávky Krušnohorské dudácké muziky. Tu první, nazvanou Severní Čechy v lidové písni, pokřtila kapela ještě v původní sestavě s předčasně zesnulým Františkem Vejstrkem v Divadle rozmanitostí v prosinci roku 2008. Před časem požádal muzikanty mostecký magistrát o nahrávku několika koled, které letos dudácká muzika doplnila o dalších osm svých oblíbených vánočních písní a 13. prosince od 17.00 hodin tak mohou posluchači přijít opět do Divadla rozmanitostí na křest nového CD nazvaného Vánoce s Krušnohorskou dudáckou muzikou. A těšit se prý mohou samozřejmě na koledy, ale i na řadu zajímavých hostů.


V případě Otto Lišky ovšem nejde jen o hraní na dudy, věnuje se také jejich výrobě. Každý rok z jeho dílny vyjde jeden až dva nástroje, takže dnes už víc než třicítka dud z jeho dílny hraje po celých Čechách, ale také v Rakousku, Kanadě nebo Německu. „Výroba dud pro mne ale není živobytí, jde o relaxaci po práci v divadle. Obvykle začínám práci na nástroji sám, nečekám, jestli se někdo ozve a dudy si objedná,“ vysvětluje Liška. Jen v současné době má ve výrobě čtvery. Jedny zůstanou v rodině, jsou určené pro dceru, další nástroj by měl skončit v dudáckém muzeu ve Strakonicích, v expozici současných výrobců.  

A pokud si někdo myslí, že severočeský Most je pro dudy místo poněkud nezvyklé a netradiční, Otto Liška ho rád vyvede z omylu. Dudy totiž byly v minulosti populární prakticky všude, i podél celé hranice s Německem, ačkoli největší popularitu si nakonec získaly na západě Čech. A dodnes je navíc zajímavé sledovat, jak se nástroj rozšířil po Evropě a jak si ho každý národ přizpůsoboval podle toho, jak se vyvíjela i hudba. Od konce devatenáctého století už se ale jejich podoba ustálila do víceméně současné podoby. Ovšem příznivců tohoto nástroje se i dnes najdou spousty a dudy využívají i v jiných žánrech, než v lidové hudbě. „Mám kamaráda, který hraje se skupinou Čechomor a přiznám se, že i tahle forma aranžování a šíření lidové hudby se mi líbí. My se ale s Krušnohorskou dudáckou muzikou věnujeme klasickému pojetí a prezentaci lidových písniček,“ uzavírá Otto Liška.

Vstupenky na mimořádný večer s Krušnohorskou dudáckou muzikou můžete rezervovat zde.

Jan Pimper / bona
Krušnohorská dudácká muzika je pravidelným hostem mosteckého divadelního vinobraní (Otto Liška zcela vpravo).
Členky kapely jsou i obě dcery Otto Lišky a současně také herečky - druhá a třetí zprava Tereza Pětíková a Karolína Herzinová.

Foto: Tomáš Branda, archiv MDM

foto