- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Vánoční zamyšlení!

Období Adventu, Vánoc a Nového roku mám velmi rád. Už od dětství se atmosférou nadcházejících křesťanských svátků klidu, míru a pohody nechávám unášet a chlácholit vědomím, že letošní rok byl dobrý, úspěšný a vírou, že ten příští bude ještě lepší. A to nejen v rovině osobní a rodinné, ale i v rovině pracovní.  Z práce už chodíme za tmy a na Vánočních trzích se prodává svařené víno. Vánoční výzdoba města, osvětlená divadelní budova a prodejci stromků a kaprů mi připomenou, že opět nemám vymyšlené a nakoupené dárky pro vnoučata, děti ani manželku a že opět pro mne platí, ono omílané: Kdyby nebylo „poslední chvíle“, nikdy by se nic neudělalo! Těším se na vánoční divadelní provoz plný pohádek a dětských návštěvníků především v našem milém „Rozmáňu“, těším se na slavnostní nervozitu dívek a chlapců tradičních závěrečných „věnečků“ v tanečních kurzech, které pro mne k tomuto období také již dlouhá léta patří.

Letošní pohodu mi ovšem, ať chci nebo ne narušuje dění ve světě. Díky, nebo spíš ne-díky mediím sleduji téměř v přímém přenosu neustále se zhoršující situaci na Blízkém východě, neutěšenou a hrůznou životní situaci tzv. uprchlíků i těch, kteří je mají přijmout, zachraňovat a opatrovat ať k tomu mají prostředky, chuť, odvahu a vůli nebo ne. Zmiňoval jsem se o křesťanských svátcích a tradicích a vím, že pro většinu těch, kteří do Evropy míří, to na rozdíl od většiny Evropanů nic neznamená. Znervózňuje mne to a znepokojuje. A to se nezmiňuji o projevech násilí a náboženské intolerance, které doslova ohromily celý svět před pár dny v Paříži. Paříž je skoro vedle nás, jen několik hodin cesty autem.  Pro mne je to prostě tady, vedle, u sousedů. A když se u sousedů děje něco takového, dotýká se to i mne, mé rodiny, mých blízkých a přátel. Vánoční pohoda se pak jaksi ne a ne dostavit……..

Doufám, že se mocným a moudrým tohoto světa podaří proti zlu spojit a zničit ho. Pokud ne, obávám se, že si tradiční pohodu svátků klidu, míru a štědrosti letos, ani v letech nadcházejících moc neužijeme.

Přesto vám milí spoluobčané a divadelní příznivci přeji ze srdce jenom to nejlepší!

Krásné Vánoce a veselý Nový rok!

 

Jednatel Městského divadla v Mostě
PhDr. Václav Hofmann

foto

foto