- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Vinobraní před divadlem

Ženy, muži, víno, zpěv a mnoho dalšího jsme slibovali na VIII. Divadelním vinobraní, které se uskutečnilo ve středu 2. září. A stalo se. Druhá polovina divadelní sezony je tak oficiálně zahájena.

Už poosmé připravilo Městské divadlo v Mostě /MDM/ netradiční setkání divadelníků a diváků po prázdninách přímo na divadelních schodech. Dostaveníčko s diváky si zde daly obě činohry – MDM i Divadla rozmanitostí vč. těch nejmladších – Studia mladých divadelníků. Posedět, zastavit se, popovídat si, zasmát se i společně zazpívat, to je hlavní smysl Divadelního vinobraní. A samozřejmě připomenout divákům, že jsme po divadelních prázdninách zpátky! Najevo to umíme dát dostatečně nahlas. Když se do toho totiž opřou hned dvě divadelní kapely, nebo sólisté, kejklíři i stepaři, nemůžete nás přeslechnout!

Ale popořádku. VIII. Divadelní vinobraní zahájilo Studio mladých divadelníků, kteří pokaždé strhnou svým nadšením a vynalézavostí. Jejich pyramidy z živých těl nás pořád baví. S ještě větším nasazením a refrénem „Ahoj ahoj ahoj“ likviduje spolu s dalšími hity i ty největší škarohlídy kapela Nedloubej se v nose Divadla rozmanitostí. Multimuzikální herci Jitka Raková, Tereza Karásková, Pavel Zikmund, Petr Čulík ad., pod vedením Tomáše Alferiho běžně roztančí i lenochoda. Hravost z „pódia“ nezmizela ani díky mladým stepařům pod choreografickým vedením Michala Krupy /nového člena souboru MDM – herec s povinností nápovědy/. Hravé a svižné tempo nabídl i František Krtička se svým vyhlášeným Big bandem ZUŠ z Litvínova. Až se nechce věřit, že nejde o profesionály…

Mezitím se v zákulisí /vstupní hale/ připravovala jedna mimořádná událost každého Divadelního vinobraní – křest nových divadelních vín. Zcela jedinečná vinná edice vznikla na samém začátku tradice Divadelních vinobraní ve spolupráci s Českým vinařstvím Ing. Ivana Váni. Každoročně tak křtíme pokaždé jiný druh vína včetně nového názvu. Ten je dán předem, díky vítězům ankety Cena diváka z předešlého roku. Název nových vín tak určují naši diváci! Letošní bílé víno tedy nese název Lina Lamontová a červené se jmenuje Cosmo Brown. Vína totiž nesou název po vítězných rolích ve zmíněné anketě. Ocenění nejvyšší za rok 2014 si odnesli Karolína Herzinová a Jan Beneš jako nejlepší herci ve svých kategoriích. Vítězové jsou současně kmotry nových vín. Oba ocenění tedy spolu s jednatelem MDM a primátorem města Mostu Janem Paparegou, jednatelem MDM Václavem Hofmannem a vinařem Ivanem Váňou společně pokřtili a uvedli na trh nové a naprosto originální vinné skvosty. Obě vína jsou již v prodeji nejen v divadelním klubu, ale také v pokladně divadla.

Moderátor, autor a režisér celého vinobraní herec Jiří Kraus připravil další křest. Tentokrát uvedl na divadelní trh tři nové tváře naší činohry – Jakuba Koudelu, Matyáše Procházku a Williama Valeriána. Všechny už brzy uvidíte ve druhé zářijové premiéře MDM Balada pro banditu. Speciální lahůdku si připravila osvědčená autorská dvojice Vít Herzina a Tomáš Alferi. Ti měli v rekordně krátkém čase složit písničku s textem obsahujícím nahodilá slova z řad diváků. Tomáš Alferi nazval výslednou hudební metodu a postup jako „Triploidní postprogresivní dodekakafonii a transperiodální simplifikující koláč“ /pozor neměnit za slovo koláž/. Unikátní metoda sklidila zasloužený obdiv a potlesk ohromeného publika, ale i kolegů profesionálů. V hudební náladě se nesl i pěvecký výstup hereckých činoherních kolegů Miroslava Středy, Karolíny Herzinové, Reginy Razovové, Víta Herziny, Jiřího Rumpíka a Michaely Krausové. Ještě předtím si ale sólo i společně zazpívali Lilian S. Fischerová a Michael Vykus.

Závěr každého Divadelního vinobraní patří těm odvážným a aktivním divákům, především dětem, kteří přijdou v maskách. Kreativitu dětí a rodičů pravidelně odměňujeme výherními vstupenkami – Dárkovými poukazy. Úplné zakončení vinobraní ale patřilo Krušnohorské dudácké muzice v čele s kapelníkem a hercem MDM Otto Liškou. Víno vč. prvního burčáku, kozí sýry, skvělé počasí a hlavně pohoda. To bylo VIII. Divadelní vinobraní.
Děkujeme, že jste přišli.

Videoreportáž zde.

Více ve fotogalerii.
Ještě více fotografií na Facebooku, nebo Google+!
Videoreportáž v pondělí  7. 9.!

Foto: Tomáš Branda