- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Vzpomínky nestárnou...

V sobotu 19. března v 18:00 se na jevišti Městského divadla v Mostě sejdou při stolovém uspořádání kolegové, přátelé a příznivci divadla, aby tu společně zavzpomínali na nedávno zesnulého herce, režiséra a literáta Stanislava Oubrama.

Setkání, nazvané Doyen, to bude veskrze neformální, byť jeho součástí bude předání Ceny hejtmana Ústeckého kraje in memoriam právě Stanislavu Oubramovi i představení knížky Divadlo je zázrak, životu a tvorbě Stanislava Oubrama rovněž určené.

Stanislav Oubram se divadlu na severu Čech věnoval bez šesti měsíců celých čtyřicet let. Na jevištích Městského divadla v Mostě /do roku 1990 Divadla pracujících/ vytvořil bezpočet rolí všeho druhu – od těch zanedbatelných, což bylo jeho údělem pouze v samých začátcích herecké dráhy, až po ty nejvýznamnější z dramatického repertoáru. V Mostě ale i režíroval a psal, převážně hry pro děti…

Herecký život není lehký ani jednoduchý, v podmínkách regionálního divadla pak zvlášť. Když se ale vydaří, je pestrý, bohatý a inspirativní. Stanislav Oubram si ovšem na nedostatek hereckých příležitostí rozhodně stěžovat nemohl, a to, čeho se mu čas od času nedostávalo, nalezl jako osobitý a hojně využívaný interpret před rozhlasovým mikrofonem.

Na ledacos z toho, co existence divadelníka v profesionálním angažmá / a možná i na víc! / obnáší, si ti, kteří si v sobotní podvečer 19. března najdou cestu do mosteckého divadla, v úsměvném duchu vzpomenou. Lze předpokládat, že nad vážností okolností převáží úsměv a optimismus, vyvěrající z přesvědčení, že poctivá umělecká tvorba má význam vždy a všude. Stanislav Oubram toto přesvědčení nejen sdílel, ale věnoval mu všechny svoje síly a všestranný talent.

Vlastimil Novák

Místa k sezení rezervujte zde. Vstup je zdarma.