- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zkoušíme "dvoják"

Nabitý říjen v Městském divadle v Mostě

 

Vlaky magické a ostře sledované – láska i smrt v aréně městského divadla

Hrabalovy Ostře sledované vlaky patří mezi stěžejní díla české prózy a již při svém vydání v polovině 60. let minulého století způsobily literární senzaci. Mimořádně úspěšné bylo také filmové zpracování (1966) Jiřího Menzela, které dokonce, jako jeden z nemnoha československých či českých filmů, získalo amerického Oscara.

Příběh Ostře sledovaných vlaků tvoří dvě základní dějové linie: existenciální, která popisuje citové i duševní strádání a hledání mladého výpravčího Miloše Hrmy, a linie dějinná, jež zahrnuje protektorát, gestapo, odboj i blížící se konec druhé světové války. Obě se spojují a proplétají právě v postavě a osudu Miloše Hrmy, který v neradostné době hledá smysl života a dospívá v muže.

Jak je pro Hrabala typické, motivy surreálné tu stojí vedle pitoreskně věcných a idylické obrazy se mísí s karikaturním odhalením lidské malosti a zbabělosti. Ostatně Hrabal realitu chápal jako slepenec, v němž vysoké existuje vedle nízkého, banální vedle filozofické, surové vedle něžného atp.

Diváci na Aréně Městského divadla v Mostě spatří působivý příběh v magické inscenaci. V režii Zbyňka Srby hrají Ondřej Dvořák, Jiří Rumpík, Jiří Kraus, Michaela Krausová, Marcel Rošetzký, Tomáš Vacek, Markéta Hausnerová, Lilian Fischerová, Petra Kasalová, Alexandra Bauerová, Ivana Zajáčková, Matyáš Procházka, Lukáš Kofroň, Jana Pin, Michal Pešek, Josef Ráček a Eduard Endt.

Premiéra již 5. října 2018. Těšíme se na vás!

Michal Pětík, dramaturg

ostře sledované vlaky

O. Dvořák

ostře sledované vlaky

O. Dvořák a J. Rumpík

ostře sledované vlaky

J. Kraus

 

Lze obětovat 164 lidských životů za 70 000 lidí?

Německý dramatik Ferdinand von Schirach napsal v roce 2015 fiktivní drama ze soudní síně Teror. Jeho hra se okamžitě rozšířila do celého světa a má dnes na svém kontě již na osmdesát inscenací a hru vidělo více než tři sta tisíc diváků. Tento aktuální populární divadelní hit vám nyní přinášíme také do mosteckého divadla. V závěru hry budete hlasovat o vině či nevině stíhacího pilota Larse Kocha, který navzdory rozkazu nadřízených sestřelil dopravní letadlo unesené teroristy. Na palubě letadla tehdy bylo 164 nevinných cestujících. Letadlo ovšem mířilo na mnichovský stadion, kde se v tu chvíli nacházelo 70 000 diváků. Major Koch zabránil obrovské katastrofě, ale přitom zabil cestující na palubě letadla.

Schirachova hra vychází z mnoha diskusí, které se nejen v Německu rozhořely po tragédii z 11. září 2001. Teroristé změnili svět a nabourali jistoty lidské důstojnosti. Německý parlament v roce 2005 odhlasoval, že v krajním případě je možné zabít civilisty, pokud se tím zabrání tragédii ještě větší. Vzápětí byl však tento zákon napaden Ústavním soudem, zákon byl zrušen. Ovšem diskuse na toto téma neustaly. Ferdinand von Schirach svojí hrou k diskusi na toto téma výrazně přispěl. Ze všech diváků v hledišti učinil soudce, kteří mají rozhodnout. Každý se tak musí tímto dilematem zabývat, nepřihlíží jen diskusi a soudnímu přelíčení. V naší inscenaci se navíc ocitneme přímo mezi troskami letadla, na místě činu. Režisér Filip Nuckolls vsadil nejen na herecké výkony Jana Beneše, Zity Benešové, Víta Herziny, Veroniky Týcové, Jakuba Dostála a Karolíny Herzinové, ale také na moderní inscenační postupy včetně multimediální techniky.

Teror můžete v Mostě poprvé vidět již 19. října.

Zdeněk Janál, dramaturg

Teror

Režisér inscenace Teror Filip Nuckolls na zkoušce

 

Teror zkoušky

J. Dostál a V. Týcová

Teror zkoušky

J. Dostál a V. Týcová