- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Zkoušíme Šedesátky

šedesátky

Činohra Městského divadla v Mostě uvede 12. dubna na své Velké scéně premiéru hudební retro-komedie Jiřího Janků a Petra Svojtky, který ji také režíruje, 60´s aneb Šedesátky.

Diváci se mohou těšit na příběh retrofila, který připomíná nadějnou dobu šedesátých let 20. století, převratný čas, kdy se ve světě i u nás dostávala ke slovu první poválečná generace, dobu hravosti a rozkvětu kultury, dobu prvního tání, výjimečnou dekádu společenského a kulturního vzedmutí. Prostřednictvím hudební komedie pro zpívající činoherce s písničkami ze šedesátých let můžeme zavzpomínat na éru, kdy se zdálo všechno možné a slova jako pravda a láska ještě nebyla vulgárními výrazy. Na éru, která je pro nás stále živá a z níž neustále česká společnost čerpá. Posloucháme písničky, díváme se na filmy a čteme knížky té doby, plné vizí a ideálů. Tuto dobu si navíc zpětně po padesáti letech oblíbili i ti, kteří ji osobně nezažili, a vzhlíží k ní s obdivem. Šedesátá léta jsou zvláště v českém kontextu nestárnoucím fenoménem, který nemá obdobu.

Hlavním hrdinou trochu bláznivé story je Karel - „retrofil“ a morous, jemuž se nelíbí v dnešním světě. Karel dnešní dobu přímo nesnáší a rád by se vrátil do legendárních šedesátých let, tedy do doby, kterou sice nezažil, ale idealizuje si ji a je přesvědčen, že by se tehdy cítil šťastně. Na základě nedorozumění si členové jeho rodiny mylně vydedukují, že brzy zemře. Rozhodnou se mu proto co nejvíce zpříjemnit jeho poslední dny tím, že mu u zážitkové agentury zařídí virtuální výlety do šedesátých let. Agentura, která tyto velkolepé zážitky zprostředkovává, však stojí přímo před krachem a nebojí se proto za cenu svého přežití ani všelijakých menších podvodů. Tudíž je nasnadě, že se hlavní představitel ocitá i se svou rodinou v soukolí nejrůznějších absurdností. Především si však užívá jednotlivé "výlety", ať již mezi Beatles nebo s Armstrongem na Měsíc.

Jiří Kraus

Jiří Kraus v roli retrofila Karla na zkoušce.

 

V inscenaci zazní na patnáct známých hitů. Hrát je bude naživo skvělá kapela ALFI ALL STARS BAND ve složení Tomáš Alferi, Jaroslav Čerych, Pavel Jirák, Daniel Plánička, Karel Šimon.

Afli all stars band

Kapela ALFI ALL STARS BAND.

Těšit se můžete například na Satisfaction od Rolling Stones, Yesterday od Beatles, Space Oddity od Davida Bowieho, Barbaru Ann od Beach Boys, Wonderful World od Louise Armstronga, Já budu chodit po špičkách Petra Nováka, ale také na Elvise Presleyho nebo Joan Baez. Toto široké spektrum songů na jevišti zazní v nečekaných situacích, někdy s překvapivým českým textem, jindy v originále.

V roli retrofila Karla se představí Jiří Kraus, dále hrají Michaela Krausová, Nela Štefanová, Lukáš Kofroň, Vít Herzina, Karolína Herzinová, Matyáš Procházka, Jan Beneš, Jakub Dostál, Markéta Hausnerová, Zita Benešová a další.

Režisér Petr Svojtka s choreografem Martinem Packem

Režisér Petr Svojtka a choreograf Martin Pacek.

L. Kofroň

L. Kofroň na choreografické zkoušce.

K. Herzinová

K. Herzinová, P. Svojtka (v pozadí M. Hausnerová a P. Kasalová).