- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ZKOUŠÍME: Tvůj život patří mně. Režie Can Fischer

První premiérou nové sezony bude divadelní thriller v režii exklusivního německého hosta "Tvůj život patří mně".

Už vás někdy někdo sledoval? Kdy už se zájem o druhé posouvá za hranici únosnosti?

 

Can Fischer

Can Fischer na první čtené zkoušce - foto T. Branda

Německý dramatik a režisér Can Fischer není mosteckému publiku neznámým autorem. V únoru 2018 měla na Komorní scéně Městského divadla v Mostě českou premiéru jeho divadelní adaptace filmového scénáře Jana Brarena Homevideo (režie Adam Doležal). Nyní se rozhodl na divadelní prkna převést příběh nového německého televizního filmu Dein Leben gehört mir (Tvůj život patří mně) scenáristky Kristin Derfler a režiséra Jochena Alexandera Freydanka. Podobně jako u Homevidea, v němž je ústředním tématem kyberšikana, je i v této jeho nové adaptaci hlavním tématem velký sociální problém současnosti – tentokrát je v popředí autorova zájmu problematika stalkingu. Hru Tvůj život patří mně napsal Can Fischer přímo pro naše divadlo a pro inscenaci, kterou bude v Mostě sám režírovat.

Inscenační tým:

Překlad: Zdeněk Janál
Autor předlohy: Kristin Derfler
Divadelní adaptace: Can Fischer
Dramaturgie: Jiří Janků
Jazyková a dramatická úprava: Jiří Janků, Michaela Řeřichová
Scéna a kostýmy: Darko Petrović
Hudba: Can Fischer
Tlumočnice: Michaela Řeřichová
Asistent režie a tlumočník: Jiří Rumpík

Hrají: Vít Herzina, Veronika Týcová, Karolína Herzinová, Nela Štefanová, Ivana Zajáčková.

Kompletní fotogalerii ze čtené zkoušky naleznete zde.

první čtená zkouška

 

Can Fischer nejprve pracoval jako vedoucí výroby v televizi. V létech 2005 až 2008 studoval herectví v Berlíně, které zakončil diplomem. Jeho první herecké angažmá bylo v letech 2008 až 2011 v Městském divadle v Bielefeldu. V roce 2009 založil spolu s Lissy Pernthalerovou „Kreaturen Verbund“. Pod touto značkou vzniklo několik inscenací současného divadla. V roce 2010 byla tato skupina nominována na udělení ocenění »Deutschlands Kreativ- und Kulturpiloten« - „Německé kreativní a kulturní pilotní projekty“.

V roce 2011 přešel do Divadla Maxima Gorkého v Berlíně, kde pracoval v oddělení uměleckého vedení divadla až do roku 2016. V této době režíruje mimo jiné i ve Volksbühne v Berlíně a na nezávislých scénách.

Od roku 2016 do roku 2018 pracoval jako zástupce uměleckého ředitele a člen uměleckého vedení divadla „ Kammeroper“ v Kolíně nad Rýnem, kde byl z velké části odpovědný za umělecké směřování této scény.

V roce 2019 byl Can Fischer jmenován zástupcem ředitele divadla Theater des Westens v Berlíně.

Can Fischer je autorem divadelních her. Od roku 2012 je zatupován agenturou „Verlag der Autoren“, od roku 2019 jej zastupuje agentura „Hartmann & Stauffacher Verlag“. V roce 2014 byl nominován za divadelní adaptaci “Homevideo“ na »JugendStückePreis«  „Cena za hru pro mládež“ u příležitosti divadelní přehlídky „Heidelberg Stückemarkt“ v Heidelbergu. Tato hra byla rovněž publikována ve stejném roce v antologii »Spielplatz 27: Fünf Theaterstücke über Mobbing«. Od roku 2012 se tato hra uvádí na několika scénách, jako například: Residenztheater Mnichov, Divadlo Kanton Zürich (CH), Divadlo Regensburg, Divadlo Baden-Baden a v Městském divadle v Mostě (2018). V roce 2015 měla premiéru jeho hra »Zart« v divadle Loftbühne v Berlíně, v roce 2016 hra »Ich will kein Kleid mehr tragen« s původními texty Rosy v. Praunheim ve Volksbühne v Berlíně.

Can FischerDramaturg Jiří Janků a režisér Can Fischer na první čtené zkoušce. Foto T. Branda.