- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Známé tváře koledníků...

"Staré známé" oblíbence uvidíte opět pohromadě, když se vydáte v neděli 4.prosince v 17.00 hodin na mimořádné představení - KOLEDNÍCI O PŮLNOCI aneb VESELÁ VÁNOČNÍ OBCHŮZKA. Otcem myšlenky je herec a bývalý člen činohry MDM Svatopluk Schuller. Spolu s ním se na jevišti sejdou mostečanům dobře známí pánové František Kreuzmann, Marcel Rošetzký, Jiří Rumpík, Patrik Jílek ad., pod hlavičkou Divadla Litera Praha.


Poté, co se vloni setkala inscenace „Malostranské Vánoce“ s velice pozitivním hodnocením a výrazným zájmem, rozhodli jsme se naši „vánoční nabídku“ divadla rozšířit.


Koledníci o půlnoci to je veselé a hravé vánoční představení, plné písní a pohybu, určené všem věkovým kategoriím, především pak rodičům či prarodičům s dětmi.
Je složené ze dvou částí přirozeně propojených dějovým obloukem. První část zobrazuje klasickou vánoční kolední obchůzku: scházejí se koledníci, handrkují se, předhánějí, přou a přetahují, poté, protože jsou Vánoce, se usmíří a koledují společně.
V druhé části představení se pak koledníci promění v herce a v rámci koledy sehrají hospodářům a osazenstvu (divákům) klasickou lidovou vánoční hru – zvěstování, putování, klanění, hádání a usmíření. Na úplný závěr mají diváci možnost si spolu s aktéry představení zazpívat vánoční koledy a třeba se naučit některou z těch krásných, leč méně známých.

Vánoce jsou právem označované za nejkrásnější svátky roku, ale v posledních letech se v mnoha rodinách změnily v konzumní záležitost a vlastní duchovní podstata těchto svátků ustoupila do pozadí, s následky na citovém životě všech. Divadlo Litera se chce svým počinem tomuto trendu postavit a přispět k opětovnému návratu k duchovním hodnotám, k rozvíjení našich nejlepších národních tradic. Též chceme tímto rodinným představením pomoci, právě v tomto svátečním období, k utužení citových i sociálních vazeb napříč generacemi.

Scénář a režie: Svatopluk Schuller
Hrají: Anna Suchánková, František Kreuzmann, Marcel Rošetzký, Jiří Rumpík, Patrik Jílek, Rostislav Trtík a Svatopluk Schuller
Uvádí Divadlo Litera Praha