- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Festival YFY 2014 - den druhý

Druhý festivalový den byl v podstatě takovým dnem hudebním. Ještě plní dojmů z předchozího dne jsme s očekáváním jako porota vstupovali do hlediště komorní scény a myslím, že můžu za porotu říct, že se naše očekávání naplnila. Představení SWINGUJEME, REJDÍME v podání DIVADLA NA REJDIŠTI nás přemístilo do časů našich praprababiček, kde swing nenechal nikoho klidného. A řekla bych, že tomu tak bylo i dnes. Choreografie, kulisy, líčení herců a dobové kostýmy doslova pohltily dobu současnou a pomohly divákovi přiblížit historii jak hudební, tak historii jako takovou. Z úst a hudebních nástrojů žáků pražské konzervatoře zaznělo 19 českých swingových písní z období let 1937-1949. Swingovalo se opravdu i v poslední řadě!

Ještě jsme ani nestihli uklidnit rytmus v těle, který si s námi po prvním představení pohrával, a už se jelo dál! Před divadlem přihlížející rozhýbala KEJKLOVÁNÍ STUDIA MLADÝCH DIVADELNÍKŮ. Nevěřili byste, co vše tito mladí divadelníci s tělem umí. Směle na tuto „šou“ plnou energie v 17 hodin navázalo ve foyer DIVADLO V PYTLI Z HROBU, SKEČOČEM?. Jednalo se o ,,souborhříček“ Petra Štolaře formou pantomimy. Ten rozesmál snad každého. Na své si přišli malí i velcí.

Po té už byl na programu muzikál MĚSTSKÉHO DIVADLA V MOSTĚ – HVĚZDA NA VRBĚ. Jednalo se o první představení letošního festivalu na Velké scéně. Samotný děj jakoby navazoval na ranní produkci. Divadelnímu souboru se podařilo vyslat nás znovu v čase zpět, tedy do doby plné změn – rok 1968. Herci, především mladším ročníkům v hledišti, nastínili, za doprovodu skvělé živé kapely, problémy tamější mládeže a společnosti.

Ten, kdo neměl ještě divadelničení dost, mohl pokračovat na speciální místo, tedy pod točnu, kde se letos předvedlo DIVADLO D21 PRAHA s interpretací divadelní hry, za kterou by se ani Vašek nestyděl, AUDIENCE.
Po dnešním dni se ptám: Opravdu jsou všichni herci tak multitalentovaní, jako jsme mohli vidět dnes? Přijďte to s námi zjistit na další festivalový den, v pořadí již třetí!
Porota bude opět přítomna, a jestli se uvidíme na TANTEHORSE PRAHA – S/HE IS NANCY JOE, na MUŽÍCH od STK THETRE CONCEPT /SKUTR/ PRAHA, nebo na koncertě herce MARTINA PÍSAŘÍKA S KAPELOU AKUSTIK je jen na Vás!

Michaela Bastyánová, členka studentské poroty

Foto: Tomáš Branda