- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Průvodce programem festivalu

Young For YoungUž 19.března 2010 startuje 0.ročník Festivalu YOUNG for YOUNG. Dvoudenní festival mladých divadel pro mladé diváky nejen věkem, je svým zaměřením jediný svého druhu v ČR. Další zajímavostí jsou preference přihlášených souborů - studentské představení DAMU Praha je prvně vedené profesionálním režisérem, Pohybové divadlo Veselé skoky Praha sbírá několik let evropská ocenění a Činoherní studio Ústí n/L s inscenací Klub rváčů získalo jako jediné autorská práva na uvedení titulu nejen na české, ale i na světové divadelní scéně! Na festivalu navíc v sobotu 20.března ve 20.00 hodin předáme historicky první Cenu FOREVER YOUNG herečce Lubě Skořepové. Ještě před tím ale proběhne autogramiáda její poslední knihy!

 

PRŮVODCE PROGRAMEM

StvořeníPátek
19.3. v 13.00 hod./ Velká scéna MDM
STVOŘENÍ
Ondrej Spišák a kol:
Třetí absolventská inscenace katedry alternativního a loutkového divadla DAMU
4. ročník MgA. herectví
Premiéra 9. prosince 2009 od 19.30 hodin v divadle DISK

V roce 2012 prý nastane konec světa. Víme ale vůbec jak začal? Každý
máme svou představu, každý máme svou víru. Přijďte poznat tu svou.
Dřív, než bude pozdě!
Inscenace "stvoření" je určena především pro děti a mládež. Divadlo DISK uvádí inscenaci i jako dopolední představení pro druhý stupeň základní školy a střední školy. Ale její kouzlo ocení, doufejme, i dospělí.

V roce 2012 má dojít k zániku světa, jak ho známe. Nukleární války a naprosté zničení povrchu naší planety je nevyhnutelné. Země vyprahne. Úrodná půda, lesy, pastviny, vše lehne popelem. Přežije někdo takovou katastrofu? V době hrozící takovou apokalypsou je třeba vrátit se zpět k začátkům. Jak vnikl svět? Vesmír? Země? Jak se zrodil první život? Kdo to způsobil? Kdo za to může? Existuje tisíce vysvětlení, tisíce bohů a prvotních hybatelů, tisíce prvotních příčin a životních principů.

Představení "stvoření" je třetí absolventskou inscenací 4. ročníku studentů herectví KALD DAMU vedeného Markem Bečkou. Vzhledem k výjimečnému postavení ročníku ve vyučovacím systému DAMU, nepracují herci v DISKu se začínajícími režiséry-studenty, ale s hostujícími profesionály. V tomto případě se režie ujal známý slovenský režisér ze Starého divadla Karola Spišáka v Nitře, Ondrej Spišák.

"Marek chtěl, aby to bylo představení pro děti. Studentům se líbil žánr science-fiction. Chtěl jsem se zabývat něčím obecnějším, než jenom komixovými postavičkami, proto jsem zadal stvoření světa, jako téma, které vyhovuje jak zadání, tak přání studentů," říká režisér. "Co mě zajímalo nejvíc na celém představení, byl dialog, komunikace. Ten moment, kdy si lidé sdělují věci, myšlenky."

Představení "stvoření" je autorským dílem. Je výsledkem toho, co se tato konkrétní skupina tvůrců dozvěděla o stvoření světa a jaký si na něj utvořila názor. Inscenace se snaží nahlédnout do mnohosti lidských mýtů a ukázat, že někde v jádru jsou si podobné. Existuje snad jedna správná odpověď na otázku: proč jsme tady?

"Jako základ jsme si vzali balíček asi padesáti světových mýtů o stvoření světa," říká dramaturgyně Kristýna Filcíková, "Začali jsme zkoušet formou dílny, kterou jsem vedla já , scénografka Marianna Stránská a asistent režie, Šimon Spišák. Hráli jsme si s jednotlivými příběhy, převraceli je, zkoumali. Snažili jsme se zjistit co nejvíce o národech, které si příběhy vyprávějí. A prozkoumali jsme i některé jejich národní tance a rituály. Byl to zvláštní způsob zkoušení. Ojedinělý, myslím, především v kontextu naší školy. Z materiálu, který jsme sesbírali, Ondrej sestavil konečnou podobu představení."

Scénografie tvoří jedinečné dramaturgické pojítko na první pohled neslučitelných, fantaskních příběhů.

"Vždy mě fascinovaly ty zapečetěné krabice, co posílala tetička ze Švýcarska," dodává k výtvarné složce scénografka Marianna Stráská, "Vzala jsem nůž a rozřízla pásku. Byla plná pokladů: oblečení po starší sestřenici, staré hračky a hlavně - švýcarská čokoláda! Nebo maminčiny krabice plné fotografií a příběhů. Vše, co chceme uchovat, schováváme do krabic, jako bychom doufali, že tam budou naše poklady v bezpečí. Nikdo je nenajde a neuvidí. Každý máme svou krabici někde ve sklepě, nebo na půdě, kde jsou uloženy fragmenty našeho života. A nakonec každý z nás skončí v bedně. Miluju krabice a jejich tajemství..."

Pedagogické vedení inscenace: doc. Mgr. Marek Bečka, MgA. Michal Lázňovský, MgA. Ivana Hessová, MgA. Tomáš Žižka, Mgr. Ivan Rajmont, doc. Miroslav Krobot, doc. Vratislav Šrámek, doc. Mgr. Daniela Jobertová, Ph. D.

Režie: Ondrej Spišák - Asistent režie - Šimon Spišák - Dramaturgie: - Kristýna Filcíková - Asistent dramaturgie: Vít Neznal - Scéna, kostýmy: Marianna Stránská - Pohybová spolupráce: Ivana Hessová, Marcela Benoniová - Hudební spolupráce: Jan Hrovatitsch - Světelný design - Lukáš Hyksa - Produkce: Dáša Brtnická, Eva Burešová, Tomáš Jirka
Hrají: Adam Kubišta, Tomáš Běhal, Tomáš Podrazil, Milan Hajn, Johana Vaňousová, Zuzana Hodková, Elena Volpi, Jana Kollertová, Anna Suchánková, Štěpánka Glogarová

Vstupné:30 Kč




foto19.3. v 19.00 hod./ Velká scéna MDM
DONAHA!
( The Full Monty)
Terrence McNelly - David Yazbek


První premiérou MDM v roce 2010 je slavný muzikál DONAHA! v režii ostříleného režiséra Radka Balaše. Ve strhující show vyústí zdánlivě beznadějný příběh party kolegů z amerických oceláren, kterou by ani v nejčernějším snu nikdo nečekal. Show se neřekne jinak než pánský striptýz!

Ano, striptýzové vystoupení party amerických ocelářů je totiž prozatím jediným východiskem z jejich obtížné životní situace. Dokážou se svléknout před ženským publikem a dokážou při tom odhalit i svá nitra? Pokud ano, zvítězí nad nepřízní osudu.
Pokud se chcete veřejně a za peníze svlékat - a nejste-li zrovna stepilá kráska - musíte k tomu mít pádný důvod a velkou odvahu.
Důvod by parta ocelářů z amerického Buffala rozhodně měla. Přímo to říká jeden jeden z nich, Ethan Girard.
Ethan : "Zavřeli fabriku a nás vyhodili jako nějakej šmejd."
Kolega Marty Ethana doplní.
Marty : "Už jsem bez práce půldruhého roku. Mám hypotéku a děti na studiích."
Co s tím?
Jednoho dne přijdou na nápad, který se zpočátku jeví jako naprosto šílený: založit profesionální pánskou striptýzovou skupinu! A to je základní dějová situace dnes už světoznámého muzikálu DONAHA!, kterou uvedlo Městské divadlo v Mostě jako premiéry:
V pátek 26.2.2010 od 19.30 hodin - I.premiéra, v sobotu 27.2.2010 od 19.00 hodin - II.premiéra

Představa pánského striptýzového souboru, složeného z neohrabaných a nepříliš půvabných chlapů rozdílného věku, zvyklých na tvrdou práci mimo světla reflektorů a zájem dámského publika, přináší množství konfliktních a ve své podstatě komických situací.
Autoři muzikálu však šli dál a nezůstali pouze u prvoplánového humoru. Jejich text přináší i vážné chvíle zamyšlení se nad osobními problémy našich težce zkoušených hrdinů, kteří museli kromě odvahy ke skutečnému striptýzu najít v sobě odvahu i ke striptýzu pomyslnému, jehož prostřednictvím dospívají k poznání sebe sama. Zároveň však nám - divákům - posílají pro život důležité a stále platné sdělení: člověk se nesmí za žádných okolností vzdávat, byť by byl nucen vykonat striptýz skutečný i osobní!

Na mosteckém jevišti se v hlavních a odvážných rolích představí Lukáš Rous, Jiří Kraus, Svatopluk Schuller, Radim Madeja, Vít Herzina a Dušan Matouš. Režie a choreografie se ujal známý Radek Balaš / jedna úspěšná realizace muzikálu Donaha! již v Divadle na Vinohradech /, dramaturgie Vlastimil Novák. Scénu připravuje Pavel Zikmund, kostýmy Jolana Izbická, hudební nastudování Tomáš Alferi, na choreografii spolupracuje Linda Stránská. Hudební nahrávku zajistil Petr Malásek.
Dále hrají: Zita Benešová, Matěj Mach nebo Ondřej Hyneš, ottoLiška, Karolína Liškoová,Michaela Krausová, regina Razovová, Šárka Melíšková, jan Veselý, františek Nedbal, Jan Beneš, Martina Šimíčková, Ivana zajáčková, Petra Kasalová, Daniel Škanta, Alžběta Gréeová, Tereza Braumová, Ivana Staňková, Renata Křížová, Klára Pavlíčková, Anna Hrodková, Marie Kolaříková, Jiří Domkář, Michal Pešek, Josef Ráček, Eduard Endt a další.

Vstupné: 100 Kč, studenti: 70 Kč

 

Sobota
20.3. v 10.00 hod./ Divadlo rozmanitostí
ENDE DENDE aneb JAK SE DĚLÁ MUZIKA
Tomáš Alferi, Kateřina Fixová, Antonín Klepáč

Další příležitostí k využití muzikantského potencionálu uměleckého souboru DR je pásmo lidových zvyků, říkadel, písniček a pohádek, tak jak je přináší od jara do léta rok aneb Jaro, Léto, Podzim, Zima v lidové poezii, písničkách a pohádkách opřených o texty z Plickovy knihy Český rok. Inscenace z "autorské domácí dílny" je velmi dynamická, diváky vtahuje do děje srozumitelnou, moderní hudbou, humorem i netradičně zpracovanými loutkami.

Režie, choreografie: Antonín Klepáč - Dramaturgie: Kateřina Fixová - Výprava: Irena Marčeková - Hudba: Tomáš Alferi - Hrají:soubor Divadla rozmaniostí v celé sestavě!
Inscenace je určena dětem od 5 do 99,5 let / jinak na vlastní nebezpečí... /
Vstupné: 50 Kč



Veselé skoky20.3. v 15.00 hod./Divadlo rozmanitostí
BABY BOX
VESELÉ SKOKY PRAHA

VESELÉ SKOKY - styl pohybového divadla, který propojuje taneční i herecké techniky: jazz, swing, step, folklór, balet, němou grotesku, pantomimu, inspirací jim jsou Monthy Python, Mr. Bean a vlastní sny. Domovskou scénou souboru je Divadlo v Celetné v Praze.

OCENĚNÍ: Anglický debut na Brightonském festivalu Fringe 2007 - nominace na cenu Argus Angel, 1. místo "Jiný umělecký počin roku 2005" ve výroční anketě i-divadlo.cz, 1. cena na mezinárodním festivalu Teatarfest sarajevo 2004 a 2006

Recenze:
"Divadlo Veselé skoky je zvláštní parta. Jsou to nádherní zapálení nadšenci do pohybového tyátru. Je to pantomima, co dělají? Jistě, to taky, ale mimové to nejsou. Balet? Jistě, to taky, ale baleťáci to nejsou. Herci? Ano, herci to jsou. Zpívají. Baví se a baví to i diváky."
Ondřej Neff

"BABY BOX, to je životní příběh, od vykulení se na svět, poznávání, sbližování se, zamilování se, rozcházení - až po frustrace a nezbytné stařecké chorobopisy. Vše v rozpětí od zcizení nesmrtelného Petipova labutího tance a od irského stepu až po pohybovou a zvukovou poezii živé zvonkohry. Mezi tím gagy, skeče, klauniáda. Kolektivní rozpustilost, která má řád."
J. P. Kříž , XANTYPA 17.12.2007
premiéra: 25. listopadu 2007 v Divadle v Celetné
délka představení: 60 min

Mrazivé i Veselé skoky
FESTIVALOVÉ NOVIN(k)Y 22.2.2008
Grand Festival smíchu Pardubice
Po předloňském festivalovém uvedení představení Ve stanici nelze přivezlo divadelní seskupení Veselé skoky svou třetí produkci Baby box. A vzbudilo opět nadšení. Už název napovídá, o čem soubor, tvořený povětšinou mladými herci oblastních i pražských divadel, vypráví. V krátkých sukýnkách, trenýrkách s dětskými motivy, v bavlněných zakasaných trikách a bačkůrkách tančí svůj pohled na dětství, kdy je člověk ještě tak nějak mimo realitu, jakoby ve vyhřívaném bezpečném světě "baby boxu", přitom už tehdy však se životem válčí, "boxuje".
Kultura CZ
Česká Televize
9.12.2007
Na Kritickou židli usedl publicista a redaktor Divadelních novin Vladimír Hulec a shrnul své dojmy z představení "Baby box".
http://www.youtube.com/watch?v=urbjVOW_Ri4

XANTYPA 17.12.2007
...Baby box, to je životní příběh, od vykulení se na svět, poznávání, sbližování se, zamilování se, rozcházení - až po frustrace a nezbytné stařecké chorobopisy. Vše v rozpětí od zcizení nesmrtelného Petipova labutího tance a od irského stepu až po pohybovou a zvukovou poezii živé zvonkohry. Mezi tím gagy, skeče, klauniáda. Kolektivní rozpustilost, která má řád.
J. P. Kříž

Baby box, Festival Sarajevská zima 2008
"Kombinací komedie del´ arte s vaším ojedinělým přístupem jste nám vrátili svěžest a radost, která zde byla kdysi přítomná."
ředitel festivalu Sarajevská zima Ibrahim Spahic

Repertoár:
NA HLAVU
VE STANICI NELZE
BABY BOX
HAVRAN

Tvůrci:
Jana Hanušová |1962, Praha | choreografka a pedagog
Vystudovala AMU, obor taneční pedagogika. Jako tanečnice byla angažovaná v baletu ČS televize, externě vystupovala v pražských divadlech a tančila ve filmech. Od roku 1990 pracuje jako choreografka především v činoherních divadlech, operetě
a muzikálu (Hudební divadlo Karlín, Divadlo ABC, Divadlo na Vinohradech, Divadlo pod Palmovkou, Národní divadlo, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Na zábradlí, Divadlo na Fidlovačce, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, SD Kladno a další), také ve filmu, televizi a reklamě. Je pedagožka DAMU, kde vyučuje tanec, step a jevištní pohyb.

Martin Pacek |1963, Praha | choreograf, režisér a pedagog
Absolvent Taneční konzervatoře a HAMU, obor choreografie. Jako choreograf a režisér pracuje v oblasti činoherního divadla, opery a muzikálu, často také spolupracuje s ČT. Je zakladatelem tanečního divadla BUFO (1991). Od roku 1996 působí jako pedagog na DAMU, tč. zde vede kabinet pohybu. Za jeho režijní debut lze považovat inscenaci "Malované na skle" (HD Jihlava), oceněnou na festivalu České divadlo 2005 cenou diváků. Poslední jeho režií je Zemlinského opera "Křídový kruh" (Jihočeské divadlo), která získala cenu ředitelky festivalu OPERA 2007.

Miroslav Hanuš |1963, Praha | herec a režisér
V roce 1987 absolvoval herectví na činoherní katedře DAMU, poté byl v angažmá ve Středočeském divadle Kladno, v Divadle Labyrint, nyní je členem Divadla v Dlouhé. Režírovat začal hrou Jiřího Suchého Jonáš a spol. ve Středočeském divadle Kladno.
Některé další režie: Limonádový Joe (Středočeské divadlo Kladno, Městské divadlo Příbram), Charleyova teta (Městské divadlo Příbram), Lidožrouti (Divadlo v Řeznické), 451° Fahrenheita (v Hudebním divadle Karlín), Mlynářka z Granady (Divadlo J. K. Tyla v Plzni), Jedenáctý v řadě, Kdekdo to rád horké, Balada pro banditu, Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a 3/4 (Středočeské divadlo Kladno). Jeptišky, Šakalí léta (Divadlo ABC). Je autorem řady písňových textů a úprav divadelních her.

Herecko - taneční soubor:
Petra Duspivová, Henrieta Hornáčková, Martina Hůsková, Barbora Janatková, Kristýna Kudrnáčová, Taťáňa Kupcová, Eva Leimbergerová, Eva Nádaždyová, Lucie Pernetová, Natálie Topinková, Eva Velínská, Václav Jílek, Ondřej Kavan, Radim Madeja, Jan Meduna, Lukáš Pečenka, Zbyněk Šporc, Jan Zadražil

Vstupné: 100 Kč, studenti: 70Kč

Klub rváčůSobota
20.3. ve 20.00 hod.
KLUB RVÁČŮ
Chuck Palahniuk
Činoherní studio Ústí n/Labem
Anarchistická hymna.
Činoherní studio v Ústí n/ jako jediné získalo autorská práva na uvedení inscenace nejen na české, ale i světové scéně!
Světová premiéra 25. dubna 2008 v Činoherním studiu v Ústí n. L.

Když všechno ztratíte, pak jste svobodní a můžete si dělat, co chcete.
Dramatizace slavného románu Chucka Palahniuka konečně na prknech Činoherního studia. Legendární dílo, jehož filmová podoba v hlavních rolích s Edwardem Nortonem a Bradem Pittem se stala doslova bestsellerem promítacích síní, vypráví příběh mladého muže odkojeného televizí a opuštěného Bohem, který vede naprosto normální život; má slušnou práci, dobře vydělává, jen trpí nejtěžší formou nespavosti. Jednoho dne se potká s Tylerem Durdenem, který mu nabídne příbytek pod podmínkou, že mu vrazí pořádnou ránu. A tak vznikne první Klub rváčů...

"Nespal jsem tři týdny. Tři týdny beze spánku a všechno se stává netělesným zážitkem. Můj doktor řekl: Nespavost je jenom symptom něčeho většího. Zjistěte, v čem je skutečně chyba. Naslouchejte svému tělu. Chtěl jsem jenom spát. Chtěl jsem dvěstěmiligramové modré tabletky amytalu sodíku. Chtěl jsem červenomodré tobolky Tuinalu, rtěnkově rudé Seconaly. Můj doktor mi řekl, abych žvýkal baldrián a více cvičil. Tři týdny beze spánku. Nespavost tě vzdaluje od všeho, ničeho se nemůžeš dotknout a nic se nemůže dotknout tebe. Všechno je strašně daleko, je to kopie kopie kopie. Můj doktor řekl, že pokud chci vidět skutečné utrpení, měl bych v úterý večer zaskočit do První eucharistické. Setkat se s mozkovými parazity. Setkat se s degenerativními nemocemi kostí. Organickými disfunkcemi mozku. Vidět živořit pacienty s rakovinou...Tak jsem šel."

Dramatizace a dramaturgie: Johana Součková - Scéna: Lukáš Kuchinka - Kostýmy: Jana Smetanová - Hudba: Ondřej Švandrlík - Pohybová spolupráce: Rosťa Novák - Produkce: František Fabián - Režie: Filip Nuckolls.
Hrají: Marek Němec, Jan Plouhar, Tereza Hofová, Nataša Gáčová, Matúš Bukovčan, Vladimír Čepek, Dan Dittrich, Jan Holík, Jan Jankovský, Pepa Kadeřábek, Vojta Kadeřábek, Michal Kříž, František Marek, Jiří Maryško, Kryštof Rímský a Roman Říha

Vstupné: 100 Kč, studenti: 70 Kč

 

DOPROVOD
Součástí festivalového programu jsou doprovodné akce ve foyer MDM. Např.výstavu
The youngest scenography /Nejmladší scénografie byste neměli přehlédnout
nejen proto, že jde o nejčerstvější práce studentů scénografie DAMU Praha...
Minout byste neměli ani prodejní výstavu kresleného humoru výtvarníka Romana Kubce z Meziboří, protože jeho pojetí témat - divadlo a mládí je bezkonkurenční! Chybět nebude
ani worshop na téma "Stavba inscenace". Akustická fůze ZDARR! potěší Vaše uši v I.foyer,
a pokud narazíte na borce vč.Mistra Evropy ve SKÁKACÍCH BOTÁCH, dělejte jakoby nic...

POZOR - PŘED SLAVNOSTNÍM UKONČENÍM FESTIVALU YOUNG FOR YOUNG A PŘED ZAČÁTKEM PŘEDSTAVENÍ KLUB RVÁČŮ PŘEDÁME PRVNÍ OCENĚNÍ SVÉHO DRUHU U NÁS - CENU "FOREVER YOUNG" - MIMOŘÁDNÉ OSOBNOSTI ČESKÉ DIVADELNÍ SCÉNY. PRO LETOŠNÍ NULTÝ ROČNÍK ZVOLILO VEDENÍ FESTIVALU NAVŽDY MLADOU / NEJEN DUCHEM! / REKORDMANKU MEZI HEREČKAMI - LJUBU SKOŘEPOVOU, KTERÁ SOUČASNĚ PŘEDSTAVÍ SVOU NOVOU KNIHU.

Těšíme se na Vás a přejeme hodnotnou zábavu, bez ohledu na věk!

Ondrej Spišák a kol: Režie, choreografie: Antonín Klepáč - Dramaturgie: Kateřina Fixová - Výprava: Irena Marčeková - Hudba: Tomáš Alferi - Hrají:soubor Divadla rozmaniostí v celé sestavě!p