- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Studenti na profesionální scéně

Festival Young for young tradičně přivítá studenty hereckých škol. Jedná se o absolventské ročníky JAMU Brno, Pražskou konzervatoř a Vyšší odbornou školu hereckou z Prahy. Hrát budou vždy dopoledne od 10 hodin na Komorní scéně divadla.

Prvním studentským představením bude Parolapolea a Žena a život ateliéru autorského a fyzického divadla s důrazem na osobnost tvůrce-interpreta JAMU Brno. V sólových vystoupeních se představí Silvie Koudelová a Viktor Černický.

Ve čtvrtek dopoledne dostane prostor třetí ročník VOŠ herecké z Prahy s inscenací Smrtelné hříchy Felixe Mitterera.

Páteční dopoledne ovládne muzikálový příběh V Římě na place byla legrace aneb Chudák Pseudolus. Představení podle Brodwayského muzikálu A Funny Thing Happened on the Way to the Forum zahrají a zazpívají studenti Pražské konzervatoře pod taktovkou Lumíra Olšovského.

foto

Co je co:

Parolapolea + Žena a život

Odrazovým můstkem pro představení je otázka vlivu okolního prostředí na lidské jednání. Parolapolea zvyšuje viditelnost fyzického světa, který vyvádí člověka z nečinnosti a uvádí do pohybu. Gravitační síla, setrvačnost, objem prostoru, světlo a zvuk, to všechno jsou činitele, na které reagujeme v každém momentu našeho života. Jak se v působení tolika sil a parametrů, které celkem přirozeně určují náš způsob existence, projevuje lidská vůle?

Sólo je pro jednoho tanečníka, dvě tyčky a tři rozměry vnějšího světa.

"Dneska ráno jsem viděla představení: Na střechu chrámu sedali a znovu letěli a kroužili a zas sedali holubi. Lítali a kroužili kolem mých oken. Tak volně. Ti městští holubi, víte? Jen tak pro nic za nic." Kde vzít jistotu, že dělám všechno úplně správně?

Délka představení je 60 minut.

foto

Smrtelné hříchy

“Je jich jen sedm, ale úplně to stačí. Je to jízda! Jízda životem s Fairyland Digitalis! Muslimští přistěhovalci, talk-show, anorexie, sadomasochistické obsese, promarněné životy! A vánoční překvapení! No život, jaký je. K vidění pouze u nás.”

Délka představení je 120 minut.

 

V Římě na place byla legrace aneb Chudák Pseudolus

Brodwayský muzikál autorů Burta Shevelova, Larryho Gelbarta a Stephena Sondheima "A Funny Thing Happened on the Way to the Forum" s texty Jana Wericha.
Příběh muzikálu je rozvedením známé starořímské Plautovi komedie, která je u nás od dob Ladislava Peška známá jako Lišák Pseudolus. Zaplétá ovšem bohatěji komediální situace, oživuje je současným rytmem a přidává nakažlivé songy. Ne nadarmo prožívá tento muzikál v současné době renesanci.

Délka představení je 100 minut.

 

Festival Young for young 2016

Šestý ročník festivalu divadel pro mladé nejen věkem, který se každoročně koná v Městském divadle a Divadle rozmanitostí v Mostě.

V rámci festivalu se v MDM dopoledne konají představení hereckých škol (letos JAMU, VOŠ herecká, Praha a Pražská konzervatoř). Večerní hrací čas je věnován významným divadelním počinům z celé České republiky. Divadlo rozmanitostí propůjčí své jeviště pražským scénám.

Každý rok předává Městské divadlo v Mostě cenu Forever young. Cena je určena tvůrcům, kteří mají za sebou nejen obdivuhodnou uměleckou kariéru, ale jsou stále činní, kreativní a mladí duchem.

Během šesti let trvání festivalu cenu Forever Young obdrželi Luba Skořepová, Lubomír Lipský, Květa Fialová, Stanislav Zindulka, Iva Janžurová a v loňském roce Jaroslav Satoranský spolu s Evou Klánovou. Letos cenu převezme Alois Švehlík a to 2. června před představením Kdo se bojí Virginie Woolfové? Městských divadel pražských.

Každý rok se též předává Cena za nejlepší inscenaci, pro kterou hlasují sami diváci, a Cena studentské poroty. Tato pětičlenná porota je tradičně sestavena ze studentů středních škol z Mostu.

foto