- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Lars Albaum, Dietmar Jacobs / MIRÁKL V ANDALUSII

režie: Milan Schejbal

překlad: Ondřej Šebesta

česká premiéra: 15. října 2021 na Velké scéně

 

Crazy komedie s temperamentní atmosférou jižního Španělska, v níž o zázraky není nouze.

 

Bláznivá komedie Mirákl v Andalusii měla v Německu premiéru v roce 2006. Od té doby se stala hitem mnoha komediálních divadel – hrála se na více než třiceti německojazyčných scénách, kde ji vidělo již více než 100 000 diváků. Hra v komediální nadsázce ukazuje, že problémy ve vztazích neznají hranic a jsou zřejmě stejné na celém světě. Každý problém však lze i vyřešit. Závěr hry totiž jednoznačně vyznívá jako oslava lásky, porozumění, tolerance a odpuštění.

Osvědčená autorská dvojice Albaum a Jacobs má na svém kontě celou řadu úspěšných divadelních komedií (Nevěra pro dva, Chvíle nepozornosti aj.), v nichž zúročila skvělou znalost výstavby klasické komedie a schopnost originální práce s neotřelou komediální zápletkou. V Miráklu v Andalusii se pak zaměřila na záměnu osob, jazykové problémy cizince nebo na interakce s publikem. V popředí zájmu zde však jsou vztahy dvou ústředních dvojic – sledujeme překvapivý vývoj partnerského a manželského vztahu. Postupně se nám odkrývají příběhy starších manželů, kteří slaví 25 let svého nepříliš šťastného manželství, a velmi mladé dvojice, která se na společné soužití teprve chystá. Vše se odehrává v jednom andaluském hotelovém pokoji, zrovna v období, kdy se pod jeho okny koná tajuplný mirákl. Ten „jako blesk“ zapříčiní zázračnou proměnu, když si postavy v pokoji „vymění“ svá těla, starší muž se náhle ocitne v těle mladé dívky, ona v těle staršího muže. Následně dochází k mnoha nedorozuměním, když se v pokoji objeví recepční a především dívčin přítel a mužova manželka. Tato tělesná proměna však může zafungovat i jako ozdravný katalyzátor partnerských vztahů.