- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Vratislav Blažek - Zdeněk Podskalský / SVĚTÁCI

režie: Filip Nuckolls

premiéra: 5. listopadu 2021 na Velké scéně

 

Slavná komedie o partě fasádníků, z kterých se téměř stanou gentlemani.

 

Parta fasádníků z venkova pracuje v Praze. Po práci by si rádi pobyt ve velkoměstském prostředí jaksepatří zpestřili a užili si noc jako praví světáci. Chtějí se pobavit v podniku, kde je bude obsluhovat číšník ve fraku, a nikdo nepozná, že jsou „jen“ obyčejnými fasádníky. Jenže jsou poněkud omezení vlastní neznalostí společenského chování a rozhodnou se proto své poněkud strohé znalosti etikety dohnat. A pak je tu majitelka bytu v opravovaném domě, která spolu se svými třemi přítelkyněmi mazaně využívá lešení přistaveného k domu, a rozhodne se pány zedníky okrást.

Film Světáci Zdeňka Podskalského dodnes patří k oblíbeným „silvestrovským“ komediím. Snad proto, že v sobě zahrnuje jak nostalgickou vzpomínku na prvorepublikovou filmovou éru, tak svobodomyslný étos šedesátých let a v jistém smyslu už předznamenává začátek normalizace. Tak trochu pygmalionský příběh o tom, jak se z buranů stanou skoro gentlemani, měl premiéru v roce 1969 a oficiálními orgány byl přijímán rozporuplně.

Scénář filmu totiž vznikal v uvolněné společenské atmosféře roku 1968, nepříliš lichotivě odkazoval na únorový převrat a oficiálnímu režimu, který tvrdil, že v něm vládne pracující lid, ukazoval, že prostí lidé, dělníci jsou vlastně tak trochu pitomci a lenoši. Navíc autor scénáře Vratislav Blažek byl v době vzniku filmu již dávno v emigraci. V tomto smyslu se film režimu „nehodil“. Dodnes však baví hereckou souhrou i skvělým načasováním jednotlivých situací.

Mostečtí diváci se mohou těšit na původní jevištní úpravu oblíbené filmové komedie a v režii Filipa Nuckollse spatří zábavnou inscenaci s písněmi.