- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jiří Havelka / SPOLEČENSTVO VLASTNÍKŮ

režie: Filip Nuckolls
premiéra: 17. prosince 2021 na Velké scéně

Nekompromisní konverzační komedie o jedné zdánlivě rutinní schůzce vlastníků bytových jednotek.

V jednom běžném českém domě se sejdou sousedé, aby na schůzi SVJ, tedy společenství vlastníků jednotek, projednali neuspokojivý stav svého kolektivního vlastnictví. Na programu schůze jsou bezpochyby důležité body -  například stavba výtahu nebo odprodej půdních prostor, prostřednictvím kterého by bylo možné získat finanční prostředky na opravu rozvodů plynu v domě atd.

Od počátku je však zřejmé, že ke konsenzu je daleko a důležité záležitosti uvízly v černé vodě úporných malicherností a sporů mezi spoluvlastníky a každý z výše zmíněných návrhů vyvolává naprosto odstředivou polemiku.

Děj Společenstva vlastníků tak na půdorysu modelové situace krystalizuje do obecnějšího sdělení, které je vtipné, stejně jako nelichotivé a v mnoha ohledech se jedná o autentickou a ostrou sondu do rozklížené a rozpolcené současné české společnosti. Hra není jen přehlídkou omezenosti, ba hlouposti, případně nechuti ke konsenzu či dialogu, ale varuje především před situací, kdy k lidskému uchu doléhají příliš jednoduchá a příliš zaručená řešení složitých věcí.

Hra úspěšného autora, režiséra a herce Jiřího Havelky, spjatého s divadlem Vosto5, získala v roce 2017 Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší českou divadelní inscenaci nového textu a rovněž byla nominována na Cenu divadelní kritiky jako Hra roku. Příznivé kritické i divácké ohlasy zaznamenal také film Vlastníci, který Havelka sám zrežíroval.