- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Nikolaj Vasiljevič Gogol / HRÁČI

režie: Jakub Korčák
překlad: Leoš Suchařípa
premiéra: 4. září 2021 na Velké scéně

Slavná komedie o falešných hráčích, kteří nevratně propadli své vášni, a tak podvádějí, dokud sami nejsou podvedeni.

Prozaik a dramatik N. V. Gogol patří mezi nejčtenější (a v divadle nejuváděnější) ruské klasické autory. V obecném povědomí jsou nejen jeho prózy (geniálně kritické Mrtvé duše nebo fantaskní Petrohradské povídky), ale také tři nestárnoucí hry – Ženitba, Revizor a Hráči. Právě v těchto komediích Gogol osvědčuje svůj jedinečný smysl pro nadčasovou grotesknost a satirickou nadsázku.

V komedii Hráči se ocitáme v podobném tematickém prostředí, jaké známé z Revizora. Děj se taktéž odehrává v ruské provincii a ústředním tématem je podvod. Současně je hlavní postavou náhodný cestující (pro Gogola příznačný hrdina, stejnou postavu najdeme i v románu Mrtvé duše). Hráči zobrazují hraní karet nejen jako prostředek k získávání peněz, ale popisují především vášeň ke hře a touhu vymýšlet stále nové a rafinovanější způsoby jak obelstít druhé. Podle hesla kdo nešidí, bude ošizen.

Mistrovský karetní hráč Icharev vstupuje do hotelu a záhy se dovídá, že tu bydlí hráči (Utěšitelný, Švochněv a Krugel), kteří hrají již šest dní a nocí, a úspěšně obírají ostatní. Například knížete Šenkina „stáhli“ už skoro o čtyřicet tisíc rublů. Icharev se do toho pochopitelně vloží a zábava začíná.

Gogol stvořil působivý kosmos chytrého i kousavého humoru, komických situací a brilantních dialogů, které vedou výborně napsané postavy. Inscenace Jakuba Korčáka slibuje výborné činoherní divadlo a mimořádnou hereckou souhru devíti herců.