- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Karel Čapek / JAK SE DĚLÁ DIVADLO

režie: Jakub Dostál


premiéra: 4. listopadu 2022 na Komorní scéně

Originální divadelní „špíz“ plný humorných scének a písní.

Karel Čapek je prozaikem a dramatikem světového významu a patrně největšího věhlasu dosáhla jeho díla psaná z dohadu „co by se stalo, kdyby…“ Ať už se jedná o hry R. U. R., Věc Makropulos či román Továrna na absolutno. Před fašismem varovaly drama Matka nebo antiutopický román Válka s mloky. Oblíbené je rovněž Čapkovo publicistické dílo: cestopisy (Italské listy, Cesta na sever aj.) i eseje na různorodá témata. Právě podle jeho legendárních fejetonů o tom, jak se dělá divadlo (Jak vzniká divadelní hra), připravuje mostecká činohra původní autorskou inscenaci, jež divákům nabídne nejen Čapkův laskavý a ironický humor, ale také – v principu divadla na divadle – vhled do divadelního zákulisí, do jeho nitra, které namnoze bývá absurdní a směšné.

Diváci uvidí, jak se nebohý autor hry marně potýká s herci a režisérem, prožijí zdánlivý zmatek, kdy se do poslední chvíle zdá, že vše je v troskách (tedy režisér, dekorace, kostýmy, herci, osvětlovači, zvukaři, kulisáci – zkrátka všechno!), a pocítí rovněž úlevu, neboť konec dobrý, všechno dobré. Divadlo se jakýmsi zázrakem hraje a všichni se po premiéře uznale plácají po ramenou.

Inscenace Jakuba Dostála (spoluautora scénáře a autora hudby) a Víta Herziny (spoluautora scénáře a autora písňových textů) nabídne to nejlepší z Čapkova   dodnes   aktuálního   pojednání   o   divadle,   navíc   přitažlivou   kabaretní formou, která sofistikovaně kombinuje hudební a činoherní složku. Inscenace je vhodná jak pro večerní diváky, tak pro studentské publikum.