- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Martin McDonagh / KATI

režie: Petr Svojtka

překlad: Ondřej Pilný

premiéra: 25. února 2022 na Komorní scéně

Milujete černý humor? Za to vám nikdo hlavu neusekne! Tragikomedie par excellence od jednoho z nejvýznamnějších dramatiků současnosti.

Tragikomedie Kati měla světovou premiéru v  roce 2015 v  londýnském Royal Court Theatre. Od té doby se rozšířila do mnoha zemísvěta a získala řadu divadelních ocenění. Významný irský dramatik,scenárista a režisér Martin McDonagh ve své divadelní i  filmové tvorbě kombinuje groteskní vidění světa s  černou komedií plnou rázovitých a tajuplných postav. O jeho Katech jeden divadelní kritik napsal: „Šibeniční humor, vražda a zabití, kat a popravený, temnota lidských duší a její malé i velké propasti – z toho všeho si dělá irský dramatik legraci.“

V roce 1965 je v Anglii zrušen trest smrti. Ale co teď bude s katy a jejich řemeslem? Co bude dělat Harry, bývalý asistent oficiálního popravčího Alberta Pierrepointa a druhý nejslavnější kat Anglie? Uchýlí se do malé hospůdky v Oldhamu poblíž Manchesteru. Jako správný hospodský zásobí své štamgasty historkami, protože jen málokterý hospodský může barvitě vyprávětzrovna o zlatých časech popravčího řemesla. Billy, Charlie, nahluchlý Arthur a inspektor Fry mu visí na rtech. Vmísí se mezi ně i zvědaví reportéři, kteří chtějí vypátrat nějakou senzaci. Navíc se zdá, že Harryho začíná dohánět jeho vlastní minulost.

„Počátkem šedesátých let existovalo v Anglii jisté napětí. Na jedné straně se vynořili Beatles, zároveň ale přetrvávaly viktoriánské praktiky a popravy lidí, někdy i nevinných. Chtěl jsem tohle napětí prozkoumat. Je správné zabít zlého člověka, někdy možná i hodného? A co to udělá s člověkem, který musí popravu vykonat? Může se od svých činů distancovat? Nijak to s ním nezamává? Nijak ho to nepoznamená?“ popisuje svoji inspiraci Martin McDonagh.