- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

William Shakespeare / SEN NOCI SVATOJÁNSKÉ

režie: Zbyněk Srba, Filip Nuckolls, Hana Launerová

překlad: Martin Hilský

premiéra: 30. září 2022 na Velké scéně

Šťastná hra od velkého klasika. Svatební komedie plná humoru, magie a lásky, která překoná všechna příkoří.

Sen noci svatojánské se Williamu Shakespearovi zdál před více než čtyři sta dvaceti lety a dosud je to jedna z jeho nejlepších a nejhranějších komedií. Hra patrně vzešla ze soukromých svatebních oslav a svatba (jako téma) určuje strukturu i atmosféru celé hry. Navíc zde nalezneme paralely i s jinými Shakespearovými hrami, především s Romeem a Julií nebo s komedií Marné lásky snahy. V jádru rafinované zápletky jsou svatby, všudypřítomná láska a všelijaké magické záměny a komická nedorozumění.

Láska donutí čtveřici mladých milenců k riskantnímu činu: ocitnou se na útěku v hlubokém lese. Zde však uprostřed magické noci vládnou bytosti z jiných světů a osudy smrtelníků se proplétají a obracejí naruby. Nedosti na tom, nedaleko ještě zkouší skupinka amatérských divadelníků (v civilním životě řemeslníků) komedii o osudové lásce a jsou zkoušením natolik zaujatí, že si nevšímají vůbec ničeho, ani toho, jak se okolní les hemží zamilovanými páry.

Sen noci svatojánské je žánrově bohatou hrou, spatříme zde náznaky tragédie, komedie i burlesky. Pro hru jsou typické výrazně hudební, „cinkající“, libozvučné verše, a především Shakespearovo jedinečné a rozmanité vidění mileneckých vztahů. Diváci se mohou těšit na bujaré, syté a emotivně působivé divadlo.