- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Antoine de Saint-Exupéry / MALÝ PRINC

překlad: Richard Podaný

režie: Zbyněk Srba

divadelní adaptace: Michal Pětík - Zbyněk Srba

premiéra: 6. října 2023 na Velké scéně

 

Poetický příběh pro děti i dospělé. Vyprávění o esenciálních věcech života, o přátelství, lásce a optimismu.

„Dospělí jsou opravdu moc, moc zvláštní, říkal si malý princ v duchu…“

Na Sahaře havarovalo letadlo. Možná právě nyní, zatímco čtete tuto větu. Pilot letadla uprostřed pustiny potká prince, malého chlapce z daleké planety. Ovšem není princ jako princ. Tenhle princ totiž opustil svoji planetu a zahájil tak pouť, při níž navštívil další planety a setkal se při tom s bytostmi ztělesňujícími různou podobu našeho vztahu ke světu (král, ješita, pijan, podnikatel, místopisec). Na šesté planetě spatřil udřeného lampáře a sedmou planetou, na které Malý princ přistál, je planeta Země. A zde se setkal s pilotem (a také s liškou, beránkem a dalšími) a zatímco se pilot snaží opravit letadlo, vyprávějí si o všem možném. O kráse, o štěstí, o zlu, o lásce… Zkrátka o životě.

Malého prince tvoří jednoduchý epický rámec, soubor jakýchsi básnicko-filosofických mini příběhů a mikro situací, v nichž je dětský hrdina konfrontován s různými jevy moderního světa (egocentrismem, materialismem, touhou ovládnout přírodu ad.). Princ však spatřuje důležitost v něčem jiném. V hodnotách srdce, přátelství, soucitu a optimismu. A tak se jeho setkávání se se zdejším světem stává jakousi školou umění žít.

Malý Princ je nejen nejznámějším dílem francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho, ale zároveň jeden z nejčtenějších a nejpřekládanějších pohádkových příběhů moderní literatury 20. století. V případě mostecké divadelní adaptace se malí i větší diváci mohou těšit na magické vyprávění v působivé výpravě.