- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

D. C. Jackson / MŮJ ROMANTICKÝ PŘÍBĚH

překlad: Jakub Škorpil

režie: Mikoláš Tyc

premiéra: 15. prosince 2023 na Velké scéně

 

Totálně romantický příběh pro všechny singles i nesingles. Komedie o tom, že hledání partnera po třicítce bývá frustrující i trapné; ale díky tomu taky dost zábavné.

„Chcete vědět, kde se lidé potkávají? Povím vám to. Víte, jak v zajetí nutěj zvířata, aby se pářila? Dají je všechny do jedný klece.“

Komedie Můj romantický příběh současného skotského dramatika D. C. Jacksona z roku 2009 nabízí zábavný a divadelně atraktivní pohled na to, jak dnešní lidé nad třicet hledají životní partnery. U nás měl Můj romantický příběh premiéru v roce 2012 v brněnském BuranTeatru a úspěšně se od té doby zabydlel na českých i moravských jevištích.

V prvním dějství sledujeme Toma, který nastoupil do nové práce. Na podnikovém večírku potkal Amy, trochu popili, a nakonec spolu skončili v posteli. Jenže Tomovi se mnohem víc líbí kolegyně Sasha a navíc tak nějak nemůže zapomenout na svoji životní lásku Alison. Tajně doufá, že se s ním Amy rozejde, jenže ta mu místo toho oznámí, že je těhotná.

V druhém dějství se odehrává totéž. Tedy skoro. Protože nyní děj sledujeme očima Amy a události tak dostávají jiné odstíny a významy, neboť, jak lze předpokládat, Amy vidí některé věci docela jinak než Tom…

A právě v tomto principu zdvojené perspektivy, jakéhosi zmnoženého vidění, se skrývá kouzlo komedie Můj romantický příběh. Symetrická stavba prvních dvou dějství ukazuje rozdíl mezi tím, jak vidíme události a lidi kolem sebe my a jak je vidí ostatní. Příběh Toma a Amy (a jejich úzkostí, lásek či animozit) vrcholí v překvapivém třetím dějství. Jak to s nimi dopadne…?

O tom už se diváci musí přesvědčit sami. V každém případě uvidí inscenaci plnou humorných situací a slovních komentářů, vhodnou pro každého, kdo má rád vztahové komedie v originálním pojetí.